Merhaba dostlar,

Bu yazımızda sizlerle Abdullah Gül Üniversitesini tanıyacağız. Bu üniversite, 2010 yılında Kayseri’de kurulmuş olan ilk vakıf destekli devlet üniversitesidir.

Bu üniversitede 5 fakülte ve bu fakültelerde toplam 11 tane lisans programı bulunuyor. Bu programlara ve eğitim dillerine kısaca bir göz atalım.

  İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi

       Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Programı (İNGİLİZCE)

  Mimarlık Fakültesi

      Mimarlık Programı (İNGİLİZCE)

  Mühendislik Fakültesi

       Bilgisayar Mühendisliği Programı (İNGİLİZCE)

       Elektrik & Elektronik Mühendisliği Programı (İNGİLİZCE)

       Endüstri Mühendisliği Programı (İNGİLİZCE)

       İnşaat Mühendisliği Programı (İNGİLİZCE)

       Makine Mühendisliği Programı (İNGİLİZCE)

  Yaşam ve Doğa Bilimleri Fakültesi

       Biyomühendislik Programı (İNGİLİZCE)

      Moleküler Biyoloji ve Genetik Programı (İNGİLİZCE)

  Yönetim Bilimleri Fakültesi

       Ekonomi Programı (İNGİLİZCE)

       İşletme Programı (İNGİLİZCE)

Abdullah Gül Üniversitesi bir devlet üniversitesi olmasına rağmen giriş sıralamasına bağlı olarak burs imkanları sunuyor, şimdi bu burslara bir göz atalım. Üniversite üç farklı burs seçeneği sunuyor ve bu üç seçenek de sıralamaya tabi. Bunlardan ilki, hazırlık dahil 5 yıl boyunca her yıl için 9 ayda olmak üzere aylık 500 TL karşılıksız burs. Bir diğeri ise yine hazırlık dahil olmak üzere 5 yıl boyunca yurtta ücretsiz konaklama. Son olarak da dizüstü bilgisayar hediye ediliyor. Bu bursları elde etmek için gerekli olan sıralamaları aşağıda yer alan tablodan bulabilirsiniz.

Abdullah Gül Üniversitesi’nde istediğimiz bölümü kazandık ve kaydımızı yaptırdık, eğitim iyi güzel ancak konaklamayı nasıl halledeceğiz? Eğer ailenizin yanında kalmayı planlıyorsanız bu bölümü geçebilirsiniz. AGÜV (Abdullah Gül Üniversitesi Vakfı) ilk 25 bine giren tüm öğrencilere kendi imkanları dahilinde oluşturulan modern öğrenci köyünde en fazla 5 yıl olmak üzere yılın 9 ayı konaklama imkânı sunmaktadır. Bunun yanında üniversitenin konumuna yakın bölgelerde birçok özel yurt imkânı var. Bu yurtların kapasite durumları her dönemde öğrencilerin ayrılma/eve çıkma veya mezun olma gibi nedenlerinden dolayı değişebileceğinden bu bilgileri yurtların kendi internet sitelerinden veya iletişim kanallarından öğrenmeniz daha isabetli olacaktır. Ancak merak etmeyin, bu özel yurtlara ait iletişim kısa bilgileri ve linkleri sizin için derledik.

Elit Erkek Öğrenci Yurdu (110 Kişilik)

Tel No: (0352) 999 5431

Lara Rezidans Kız Öğrenci Yurdu

Tel No: (0352) 222 2535

Lara Rezidans Erkek Öğrenci Yurdu

Tel No: (0352) 222 2535

TDV Kayseri Kemal İmamtorunu Yükseköğretim Kız Öğrenci Yurdu

Tel No: (0352) 225 3260

Tel No:(0549) 334 4338

Eğitim faaliyetlerini ve yeterliliklerini yeteri kadar irdeledik. Şimdi de biraz eğlence tarafından bahsedelim, unutmamak lazım üniversite aynı zamanda gençliğinizin en güzel zamanlarını geçireceğiniz yer. İlk olarak okul içerisindeki sosyalleşmenin ana merkezi olan kulüplere bakalım. Abdullah Gül Üniversitesinde birçok öğrenci kulübü bulunuyor ve öğrencileri ilgi duydukları alanlarda yeni kulüpleşme faaliyetlerinde öğrencilerini destekleyeceğini açıkça belirtiyor. Buna ek olarak ilk yıldan itibaren yeni gelen öğrencinin katılacağı Gençlik Programının da kulüpler gibi öğrencilerin sosyal anlamda becerilerini geliştirmesi için önemli bir rol oynayacağı belirtiliyor.

   Unutmamak gerekir ki bir üniversitenin en önemli amaçlarından biri araştırma yapmak ve topluma bu araştırmalarla değer kazandırmaktır. Peki Abdullah Gül Üniversitesi’nin araştırma kapasitesi ve faaliyetleri nasıl? Gelin buna üniversitenin açıklamalarıyla yanıt arayalım. Üniversite, proje geliştirme, yönetim ve denetim faaliyetleri amacıyla Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi’ni kurmuş. Bunun yanında geliştirilen bilim ve teknoloji değerlerini sanayiye aktarmak için Abdullah Gül Teknoloji Transfer Ofisi kurulmuş. Bunun yanında merkezi araştırma laboratuvarında birçok alt laboratuvar bulunuyor. İnternet sitelerinde de şu ana kadar başarılı olan ve ses duyuran projelerini paylaşmışlar. Detaylı bilgi için üniversitenin sitesinden projelere göz atabilirsiniz.

   Her üniversitenin olmazsa olmazlarından biri de bilgi birikimi ve lisans öğrencisinden profesörüne kadar herkesin bilgiye erişimini sağlamaktır. Peki sizce Abdullah Gül Üniversitesi bu temel ihtiyacı ne seviyeye kadar karşılayabiliyor? Abdullah Gül Üniversitesinde Rektörlükte yer alan kütüphanede 20.000 basılı eser bulunmakta ve 3.5 milyon e-kitap ve 26 veri tabanına mobil erişim imkanı sağlanmaktadır.

   Abdullah Gül Üniversitesinde karşılaşabileceğiniz, tecrübe edeceğiniz birçok etkinlik ve süreçten bahsettik. Ancak bir gün kafanıza eser de “Ben bir dönemliğine yurtdışında bir üniversiteye gideyim de oralarda hayatı, yaşama bakış açısını ve kendi ayaklarımın üstünde durabilmeyi öğreneyim.” derseniz bunun için de seçenekler mevcut. Abdullah Gül Üniversitesi, Erasmus, Erasmus+, Farabi ve Mevlâna değişim programlarını sunmaktadır. Erasmus ve Erasmus+ Avrupa ülkeleri odaklı birer üniversite değişim programı olup Farabi ve Mevlâna yurtiçi odaklı üniversite değişim programlarıdır.

   Şu ana kadar Abdullah Gül Üniversitesinde öğrencilik hayatınız boyunca karşılaşacaklarınıza genel bir pencereden bakmaya çalıştık. Sona yaklaşırken, üniversitenizi seçerken aklınızda bulundurmanız gereken bir diğer önemli nokta ise, üniversitenizin öğrencisine gösterdiği değer ve ilgiyi mezununa da göstermesi. Dolayısıyla, iş hayatına atılırken sizin başlangıç rehberiniz olacak ve kendi iş ağınızı kurmanızı yardımcı olacak güçlü bir mezunlar derneği veya etkin bir kariyer o kariyeriniz için önemli bir yere sahip olacaktır.

   Bu anlamda Abdullah Gül Üniversitesinde öğrencileri ve mezunları desteklemek amacıyla Kariyer ve Profesyonel Gelişim Ofisi bulunuyor. Bu ofis, öğrenci ve mezunların kendilerini tanımalarına ve farkındalıklarını artırmalarına; beceri, yetenek ve isteklerine uygun, mutlu olabilecekleri kariyer seçimleri yapmalarına; farklı kariyer seçenekleri hakkında bilgi edinmelerine; mülakat teknikleri, ön yazı ve özgeçmiş hazırlama, meslek etiği, kariyerde ilerleme imkânları gibi konularda deneyim kazanmalarına; iş dünyası ile iletişim kurmalarına ve iş adamlarının deneyimlerinden yararlanmalarına imkan verecek yönlendirme, yerleştirme ve izleme programlarını sunuyor.

   Abdullah Gül Üniversitesinin tanıtımı burada sonlandırıyoruz ancak aklınıza en çok takılan sorulara cevap bulmak için aşağıda yer alan Sıkça Sorulan Sorular (SSS) kısmına göz atabilirsiniz. Eğer merak ettiğiniz konuyla ilgili cevabı orada bulamazsanız, sizlere üniversite yolculuğunuza çıkarken gönülden yardımcı olmak isteyen samimi ekibimize her zaman için sorabilirsiniz.

Tercih döneminde sizin için en uygun, en doğru kararları almanız dileğiyle,

Şimdiden hayırlı olsun.

Mehmet Can

SIKÇA SORULAN SORULAR

 Yerleştiğim bölümü kayıt sonrasında değiştirebilir miyim?

    AGÜ’de bir yıl okuduktan sonra değiştirebilirsin. Hazırlık veya Çekirdek programları farklı bölüm öğrencileri için ortak olduğundan, ders tamamlamaya gerek kalmaz. Ancak, geçiş yapabilmek için LYS puanının, geçmek istediğin bölümün giriş yaptığın yılki taban puanına eşit veya yüksek olması gerekmektedir.

 Hazırlıktan geçmem için kaç kredi toplamam gerekir?

    56 Kredi ile geçersen 101 İngilizce dersini alabilirsin. 52-55 kredide kalırsan, bölümüne geçme hakkı kazanırsın, ancak 101 dersini alabilmek için İngilizce ‘Bridge’ dersini tamamlaman gerekir.