Merhaba Fellowlar !

Afyon Kocatepe Üniversitesi yirmi bir yeni üniversite ile birlikte 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı Kanunla kurulan Afyon Kocatepe Üniversitesi’nde eğitim-öğretim faaliyetlerine 10 Kasım 1992 tarihinde başlanmıştır. Ancak üniversitenin tarihi, o dönemde Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ne bağlı olarak kurulan Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulunun açıldığı 1974 yılına dayanmaktadır. Afyonkarahisar Maliye Muhasebe Yüksekokulu, 1987 yılında Anadolu Üniversitesi’ne bağlı Afyonkarahisar İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi haline dönüştürülmüştür. Bu fakülte, kuruluşu sırasında Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

Bugün itibariyle Afyon Kocatepe Üniversitesi; 13 fakülte, 5 enstitü, 4 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı ve 14 meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretime devam etmektedir.

 

 

Değerli Fellowlar ! Bu üniversitede

Çağdaş bir üniversitenin iyi bir eğitimin yanında sosyal etkinlikler yoluyla da oluşacağının bilincinde olan üniversitemiz, bu doğrultuda birçok etkinliğe önderlik etmektedir. Akademik yıl içinde çeşitli konularda seminer, sempozyum, konferans, panel ve söyleşiler düzenlenmektedir.

Öğrencilerimizin oluşturdukları kulüplerde sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler üniversitemiz tarafından desteklenmektedir. Her yıl mayıs ayında üniversitemizin geleneksel bilim, kültür, sanat ve spor şenlikleri düzenlenmektedir. Şenlikler kapsamında gerçekleştirilen panayır, spor turnuvaları,  ve gösterilerde büyük coşku yaşanmaktadır.

Çok yönlü bireyler yetiştirmenin amaçlandığı üniversitemizde kültür ve sanat etkinliklerine de ağırlık verilmektedir. Üniversitemiz bünyesinde bulunan M. Rıza Çerçel Kültür Merkezi, akademik birimlerimizde yer alan salonlar bu tür etkinlikler için kullanılmaktadır. Salonlarımız öğrenci ve öğretim elemanlarımızın her türlü kültürel ve sanatsal etkinliğine cevap verecek kapasite ve donanımdadır. Öğrencilerimiz Afyonkarahisar’da bulunan sinema salonları ile de gösterimde olan filmleri takip edebilmektedirler.

Tüm kampuslerimizde öğrencilerimizin spor yapmasına imkan veren spor tesisleri de bulunmakta ve oluşturulan takımlarda genç sporcularımız spor yapabilmektedir. Öğrencilerimiz futbol, basketbol, voleybol, tenis, masa tenisi badminton, atletizm, ritmik jimnastik, step dağcılık, boks, güreş, tekvando ve karate sporlarını yapabilmekte ve takımlara girerek turnuvalara katılmaktadırlar.

 

Aşağıdaki adresden kütüphaneye erişim sağlayabilirsiniz :

https://kutuphane.aku.edu.tr/

Afyon Kocatepe Üniversitesi, Uluslararası İlişkiler Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından “2015 yılı Erasmus+ Ana Eylem 1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği – Program Ülkeleri ile Ortak Ülkeler arasında Yükseköğretim Öğrenci ve Personel Hareketliliği” faaliyetleri kapsamında üniversitemiz adına başvurulan 2015-1-TR01-KA107-016315 numaralı proje kapsamında AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Türkiye Ulusal Ajansı) tarafından Malezya ve Gürcistan ile hareketlilik başvurumuz kabul edilmiştir.

Türkiye Ulusal Ajansı’na yapılan 85 başvurudan Afyon Kocatepe Üniversitesi de dâhil olmak üzere toplam 16 üniversite Hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Proje kapsamında, üniversitemize sağlanan hibe toplam 41.720 €’dur. 2016 yılından itibaren Gürcistan ve Malezya’dan 2 lisans öğrencisi üniversitemizde eğitim alacak ve 2 akademik personel de bu ülkelerde ders verecektir. Türkiye’den ise 2 lisans öğrencisi Gürcistan’da eğitim alacak ve 2 akademik personel de Gürcistan ve Malezya’da ders verecektir. 


Programa dair karşılıklı hazırlıklar tamamlandığında öğrenci ve öğretim elemanlarımıza hareketlilik duyuruları yapılacaktır.

 

Not: Bu adresten güncel bilgilere ulaşabilirsiniz

ERASMUS+