Tarihçe

 

Atatürk Üniversitesi’nin tarihçesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli projelerinden birinin gerçekleşme öyküsüdür.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, 1 Kasım 1937 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclis’inde yasama yılını açış konuşmasında Doğu Anadolu’da büyük bir üniversite kurmanın gereğini ifade ederek, bu husustaki çalışmaları başlatma talimatı vermişti.Böylece Atatürk Üniversitesi 7 Haziran 1957 tarihinde resmen kurulmuş oldu.

 

Okulumuzda çift anadal ve yandal programı mevcuttur.

Detaylı bilgi için https://atauni.edu.tr/ sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Atatürk Üniversitesi Türkiye’nin en güzel kampüslerinden birine sahiptir. 6.5 milyon m2’lik açık alana sahip olan kampüste, kapalı alan 1 milyon m2’dir. 

Günde ortalama 50 bin kişiyi bulan bir nüfus hareketliliği yaşanmaktadır. 

Kampüste ayrıca, gündelik yaşama dair her türlü ihtiyacın karşılanabileceği alışveriş merkezleri, banka şubeleri, kafeler, oyun alanları, sinema salonları ve spor salonları da bulunmaktadır.

Araştırma Hastanesi

Atatürk Üniversitesinin iddialı olduğu en önemli alanlardan biri de sağlıktır. Bin 450 yatak kapasiteli ve modern tıbbın gerektirdiği her türlü imkân ve fırsatlara sahip olan Araştırma Hastanesi, sadece Erzurum ve bölgesine değil, yakın coğrafyalardaki hastalara da sağlık hizmeti sunabilmektedir.

Atatürk Üniversitesinde açık ve kapalı olmak üzere çok çeşitli spor salonları ve alanları bulunmaktadır. Basketbol, voleybol, hentbol, futbol ve tenis sporlarına uygun olarak düzenlenen salonlar ve kortlar haftanın her günü öğrencilerin kullanımına açık tutulurken, kampüsün çeşitli bölgelerine konuşlandırılan yürüyüş ve koşu parkurları ile atletizm pisti ve çim futbol sahası da yine sportif etkinliklere ev sahipliği yapmaktadırlar. 

 

Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi 

Atatürk Üniversitesi Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ATASEM) Atatürk Üniversitesi’ne bağlı sürekli ve yaygın eğitim faaliyetleri veren bir kamu kurumudur.

 2010 yılında Erzurum’da üniversite yerleşkesi içinde kurulmuş olan merkezimiz eğitim sektöründe 5 (beş) yıldır kesintisiz bir şekilde faaliyet göstermektedir. ATASEM gerçekleştirdiği eğitim faaliyetlerini (Rektörlüğün resmi görevlendirmesi suretiyle) Atatürk Üniversitesi bünyesinde görev yapmakta olan 3000’e yakın öğretim elemanıyla sürdürmektedir. Bunun yanı sıra faaliyetlerinde diğer kamu kurumlarındaki eğitmen ve uzmanlardan (resmi görevlendirme yaparak) faydalanabilmektedir

Etkinliklerden bazıları,

Aile Danışmanlığı Eğitimi

Ebru Sanatı  Eğitimi

Hat Sanatı  Eğitimi

Uzlaştırmacı Eğitimi

Okçuluk Eğitimi

 

 

 

 

Erasmus+ KA103, Mevlana, Farabi programları ile yurtiçinde ve dışında eğitim imkanı sahip olabilirsiniz.