Üniversitenin Adı: Boğaziçi Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 12 Eylül 1971

Rektörü: Prof. Dr. Mehmed Özkan

Öğrenim Dili: İngilizce

Üniversite Türü: Devlet

Yerleşimi Güney, Kuzey, Hisar, Uçaksavar, Kandilli ve Kilyos-Sarıtepe Kampüslerinde yapılanmıştır.

 

Akademik Profil

Fakülte: 4

Yüksekokul: 2

Enstitü: 6

Araştırma Merkezi: 30

Bölüm: 33

Toplam Öğrenci: 14.715

Lisans Öğrencisi: 11.154

Lisansüstü Öğrencisi: 3.561

Akademik Personel: 589 (Tam ve Yarı Zamanlı Öğretim Üyesi)

696 (Tam ve Yarı Zamanlı Öğretim Görevlisi)

 

İletişim Bilgileri

Adres: Boğaziçi Üniversitesi 34342 Bebek / İSTANBUL

Tel: 0212 359 71 16 – 359 44 98

Faks: 0212 359 44 51

Web: http://www.boun.edu.tr

E-posta: tanitim@boun.edu.tr

—Akademik—

 Eğitim Fakültesi

-Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi

-Eğitim Bilimleri

-Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi

-Temel Eğitim

-Yabancı Diller Eğitimi

 Fen Edebiyat Fakültesi

-Batı Dilleri ve Edebiyatları

-Çeviribilim

-Dilbilim

-Felsefe

-Fizik

-Kimya

-Matematik

-Moleküler Biyoloji ve Genetik

-Psikoloji

-Sosyoloji

-Tarih

-Türk Dili ve Edebiyatı

 İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

-Ekonomi

-İşletme

-Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler

 Mühendislik Fakültesi

-Bilgisayar Mühendisliği

-Elektrik-Elektronik Mühendisliği

-Endüstri Mühendisliği

-İnşaat Mühendisliği

-Kimya Mühendisliği

-Makine Mühendisliği


—Yüksekokullar—

 Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

-Turizm İşletmeciliği

-Uluslararası Ticaret

-Yönetim Bilişim Sistemleri

 Yabancı Diller Yüksekokulu

Çift Ana Dal: http://www.eng.boun.edu.tr/tr/cift-anadal-programlari

Yan Dal: http://www.eng.boun.edu.tr/tr/yan-dal-programlari

Uluslararası Öğrenci Değişim Programları

Avrupa, Kuzey Amerika, Avustralya ve Asya kıtalarında bulunan ülkelerin birçok üniversitesi ile geliştirilmiş olan değişim programları Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine, eğitimlerinin bir dönemini yurt dışında geçirme olanağı sağlamaktadır. Gidecekleri üniversitelerde alacakları bu eğitim aynı zamanda ilerideki akademik çalışmaları için tohumlar atmaktadır. Avrupa ülkelerindeki okullara giden öğrencilerimize Avrupa Birliğinin ülkemize sağladığı ve Türkiye temsilcisi Ulusal Ajans aracılığı ile üniversitelere bölüştürülen Erasmus Fonundan aylık hibe sağlanmaktadır. Diğer ülkelerdeki üniversitelere giden öğrencilerimiz ise o üniversitenin öğrenim harcından muaf tutulmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi 2018- 2019 akademik yılı için çoğunluğu Avrupa’da olmak üzere dünyanın 40 ülkesine 1.300 değişim programı öğrencisini gönderecek kapasiteye sahiptir. 2017-2018 akademik yılında yaklaşık 610 öğrencimiz değişim olanaklarından faydalanmıştır ve bu sayı her yıl giderek artmaktadır. Değişim Programına katılmak isteyen öğrenciler 2. sınıftan itibaren başvuru yapabilirler. Genel not ortalamalarının 4.00 üzerinden en az 2.50 olması gerekmektedir. Öğrenciler yaşam ve ulaşım masraflarını kendileri karşılarlar. 

Detaylı bilgi ve güncel üniversiteler listesi için http://www.intl.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

—Kampüsler—

Güney Kampüs

Ana kampüsümüz olan tarihi kampüste, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Fen-Edebiyat Fakültesi,cMühendislik Fakültesi, Yabancı Diller Yüksek Okulu, Natuk Birkan Binası, Psikoloji-Sosyoloji Binası, Atatürk Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Müze, Boğaziçi Üniversitesi Kültür Merkezi, Matematiksel Bilimler Merkezi, Mithat Alam Film Merkezi, Hülya Bozkurt Güzel Sanatlar Atölyesi, Bilgi İşlem Merkezi, Öğrenci Faaliyetleri Binası, Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu, 1. Erkek Yurdu, Revir, Genel İdare Binası ve Rektörlük Binası yer almaktadır. 

Kuzey Kampüs

Bu kampüste Eğitim Fakültesi, Bilgisayar Mühendisliği Binası, Eğitim Teknolojileri Binası, Fen ve Mühendislik Bilimleri laboratuvarlarının yer aldığı Kare Blok, teknolojik donanımlı derslik ve amfilerin yer aldığı New Hall, KOSGEB, Teknopark, Yüksek Akım Laboratuvarı, İleri Teknolojiler Ar-Ge Merkezi, Yabancı Diller Yüksekokulu Binası, Kütüphane, 1.Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4.Kuzey Yurdu, Öğrenci Yemekhanesi ve Kafeterya bulunmaktadır.

Uçaksavar Kampüsü

İçerisinde çim saha, koşu pisti ve fitness center yer alan bir spor sahası ile gelişmiş olanaklara sahip bir spor salonunun bulunduğu kampüste ayrıca,  Superdorm Öğrenci Yurdu, Uçaksavar Öğrenci Yurdu, Garanti Kültür Merkezi ve Yaşam Boyu Eğitim Merkezi yer almaktadır.

Hisar Kampüsü

Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu, Çevre Bilimleri Enstitüsü ile içerisinde kapalı yüzme havuzu ve spor salonları bulunan Hisar Spor Tesisi bu kampüste yer almaktadır.

Kilyos – Sarıtepe Kampüsü

Karadeniz sahilindeki bu kampüste Kilyos Öğrenci Yurtları, Yabancı Diller Yüksekokulu Binası ve Sarıtepe Sosyal Tesisleri hizmet vermektedir.

Kandilli Kampüsü

Tarihi Kandilli Rasathanesi, Deprem Araştırma Enstitüsü, Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü, Yaşam Bilimleri Merkezi ve Boğaziçi Üniversitesi-TÜBİTAK Teorik Fizik Enstitüsü’nün yanı sıra Teleiletişim ve Enformatik Alanında Öğretim Üyesi Yetiştirme Merkezi (TETAM) bu kampüste yer almaktadır.

Yurtlar

Oda Tipi Yurtlar

1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu ve 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu): Bu yurtlarda ikamet alanları odalar şeklinde düzenlenmiştir. Yurtlarda internet (wireless), 24 saat sıcak su, dâhili telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı bulunmaktadır. Katlarda yer alan banyo ve tuvaletler öğrenciler tarafından ortak kullanılmaktadır.

Daire Tipi Yurtlar

Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer Öğrenci Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu, Kandilli Yurdu ve Superdorm (özel): 

Bu yurtların ikamet alanları mutfak, banyo ve tuvaleti içinde olan daireler şeklinde düzenlenmiştir. Dairelerde internet (wireless), 24 saat sıcak su, telefon bağlantısı, ahşap mobilya ranza, elbise dolabı, masa, sandalye, kitaplık ve buzdolabı yer almaktadır. Prof. Dr. Halide Sevim Yavuzer Öğrenci Yurdu, 3. Kilyos Yurdu, 1. Kız Yurdu (Zeynep-Ayşe Birkan Kız Yurdu), 1. Erkek Yurdu, 1. Kuzey Yurdu, 2. Kuzey Yurdu, 3. Kuzey Yurdu, 4. Kuzey Yurdu ve Kandilli Yurdunda bulunan çamaşırhaneler ise öğrencilere ücretsiz hizmet vermektedir. Bu yurtlarda ortopedik engelli öğrencilerimiz için odalar bulunmaktadır.

Kulüpler

 Atatürkçü Düşünce Kulübü

 Bilişim Kulübü

 Bilim Kulübü

 Briç Kulübü

 Çeviri Kulübü

 Çevre Kulübü

 Dağcılık Kulübü

 Dans Kulübü

 Davranış Bilimleri

 Denizcilik ve Yelken

 Edebiyat Kulübü

 Eğitim-Araştırma Kulübü

 Elektro-Teknoloji Kulübü

 Folklor Kulübü

 Fotoğrafçılık Kulübü

 Gastronomi ve Degustasyon Kulübü

 Gerçek Macera Oyunları Kulübü

 Güzel Sanatlar Kulübü

 Havacılık Kulübü

 İslam Araştırmaları

 İşletme ve Ekonomi Kulübü

 Kadın Araştırmaları Kulübü

 Karikatür ve Mizah Kulübü

 Köy Kooperatif Kulübü

 LGBTİ Çalışmaları

 Mağara Araştırma Kulübü

 Makina Teknoloji Kulübü

 Mühendislik Kulübü

 Münazara Kulübü

 Müzik Kulübü

 Radyo Boğaziçi

 Satranç Kulübü

 Sinema Kulübü

 Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Kulübü

 Sosyal Hizmet Kulübü

 Sosyal Bilimler Kulübü

 Spor Komitesi

 Sualtı Sporları Kulübü

 Tarih İncelemeleri Kulübü

 Tiyatro Kulübü

 Türk Müziği Kulübü

 Uluslararası Öğrenci Ağı

 Yapı Kulübü

 Yöneylem Araştırma Kulübü

Spor Olanakları

Boğaziçi Üniversitesi Beden Eğitimi Bölümü’nce her yarıyılda bini aşkın öğrenciye on bir spor dalında dersler açılır. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip üniversitemizde spora geleneksel olarak önem verilmektedir. Üniversitemiz gerek okul içi sportif faaliyetler, gerekse bu faaliyetlere katılan öğrencilerin sayısına bakıldığında ülkemizde ilk sıradadır.

Fakülteler arası turnuvalar, atletizm yarışlarının yapıldığı “field day” ve ulusalararası “sportsfest”  gibi organizasyonlar her yıl yapılmaktadır.

Üniversitemizde öğrencilerimiz otuz üç spor dalında faaliyetlere katılma imkanına sahiptir. Bu dallar alfabetik sırayla şöyledir: aikido, amerikan futbolu, atletizm, badminton, basketbol, beyzbol, eskrim, futbol, hentbol, judo, kayak, kürek, masa tenisi, okçuluk, snowboard, step, surf boat, sutopu, tekvando, tenis, ultimate frisbee, voleybol, yelken ve yüzme. Ayrıca dağcılık, mağaracılık, briç, havacılık ve sualtı kulüplerinde faaliyetler çok aktif ve başarılı şekilde sürdürülmektedir. Toplamda kadın-erkek58 adet takım faaliyet göstermektedir.

Üniversitemizin sahip olduğu spor tesisleri dört kampüsümüze dağılmıştır. Alibeyköy barajı kıyısında da kürek ve su sporları için bir kayıkhanemiz mevcuttur. Tesislerimiz arasında 1500 kişilik kapalı tribünlü uçaksavar stadyumun içindeki çim futbol sahası, altı kulvarlı nizami tartan atletizm pisti ve yirmi kişilik fitness salonu yer alır. 1000 seyirci kapasiteli uçaksavar spor salonu voleybol, basketbol ve hentbol oynamaya elverişlidir. Türkiye’de basketbolun ilk oynandığı saha olan Dodge Hall ile birlikte biri kapalı ikisi açık üç adet tenis kortumuz ve bir adet açık basketbol sahamız Güney kampüste yer almaktadır. Dans, step, aerobik gibi faaliyetlere uygun çok amaçlı bir salonumuz da Dodge Hall altında mevcuttur.

Bebek kapısı girişinde bir açık yüzme havuzu ve Hisar Kampüste kapalı yüzme havuzumuz vardır. Kilyos Sarıtepe kampüsümüzdeyse 500 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu, açık futbol ve voleybol  tesislerinin yanı sıra Karadeniz’de yüzme ve surf boat yapma imkanı vardır.

Detaylı bilgi için http://www.pe.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

Spor Tesisleri

Üniversite takımlarımız her ders yılı başında düzenlenen ve her ay güncelleştirilen antrenman planlarına göre tüm spor tesislerimizi kullanmaktadır.

Öğrencilerimiz Tartan pist, Uçaksavar Fitness, Açık kortlardan (basket –Tenis ) diledikleri zaman faydalanabilmektedirler. Dodge Gym ve Uçaksavar spor salonlarında ise ders ve antrenmanlar dışında serbest saatler ayrılmaktadır.

Kürek takımımız Alibeyköy Barajı kıyısındaki tesislerinden yararlanırken Yelken takımımız Fenerbahçe burnundaki İstanbul yelken kulübünde eğitimlerini sürdürmektedir. Takımlarımızın antrenmanlarını Beden Eğitimi Bölümü'nde görevli öğretim elemanları veya Part–time antrenörler nezaretinde sürdürülmektedir, bazı branşlarda okul dışından gönüllü antrenör yardımı alınmaktadır.

Antrenman saatleri öğrencilerimizin ders bitiş saatleri göz önüne alınarak hazırlanmakta ve genel olarak 17.00-21.00 saatleri arası antrenmanlara ayrılmaktadır zaman zaman bu saatlerde hazırlık müsabakaları ve maçlar yapılmaktadır.

Güney Kampüs

 Dodge Gym: Basketbol, Voleybol oynamaya müsait parke zeminli spor salonu

 Multipurpose Room: Dodge Gym giriş katında parke zemini olan Step Dans ve Aikido vb. dersler ve faaliyetler için kullanılan ufak ebatlı salon

 Açık Basketbol Kortu: İdari Bilimler önünde beton zeminli

 Açık Tenis Kortları: Bebek kapı çıkışında beton zeminli Tenis Kortu, 1.Kız yurdu arkasında yer alan asfalt zemin kort, 1. Kız yurdu arkasında yer alan balon tenis kortu

 Yüzme Havuzu: Bebek Kapı girişinde 50m uzunluğunda açık havuz

Uçaksavar Spor Kompleksi

 Spor Salonu: Her türlü salon sporlarına uygun ölçülerde parke zeminli 800 kişilik tribünlü tribün altlarındaki alanlar ağırlık çalışma ve ergo room olarak düzenlenmiştir.

 Stadyum: Çim futbol alanı, Tartan pist, 1000 kişilik kapalı tribünlü

 Fitness: 15 Alet donanımlı tribün altında

Kuzey Kampüs

 Açık Basketbol Kortu: Kız yurdu yanında beton zeminli

Hisar Kampüs

 Kapalı Yüzme Havuzu

Kilyos Kampüs

Basketbol Kortu: Açık beton zeminli ışıklandırmalı

Fitness: Küçük ebatlı fitness salonu

Üniversite Takımları

 Kürek Takımı (Kadın-Erkek)

 Basketbol Takımı (Kadın-Erkek)

 Voleybol Takımı (Kadın-Erkek)

 Hentbol Takımı (Erkek)

 Yüzme Takımı (Kadın-Erkek)

 Atletizm Takımı (Kadın-Erkek)

 Futbol Takımı (Kadın-Erkek)

 Amerikan Futbol Takımı (Erkek)

 Badminton Takımı (Kadın-Erkek)

 Kayak Takımı (Kadın-Erkek)

 Fresbe Takımı (Kadın-Erkek)

 Snowboard Takımı (Kadın-Erkek)

 Yelken Takımı (Kadın-Erkek)

 

 Tenis Takımı (Kadın-Erkek)

 M.Tenisi Takımı (Kadın-Erkek)

 Step Takımı (Kadın)

 Teakwando Takımı (Kadın-Erkek)

 Okçuluk Takımı (Kadın-Erkek)

 Aikido Takımı (Kadın-Erkek)

 Sutopu Takımı (Kadın-Erkek)

 Kaya Tırmanma Takımı (Kadın-Erkek)

—Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi—

Boğaziçi Üniversitesi Kütüphanesi, 1863 yılından bu yana gelişen koleksiyonlarıyla 729.000 esere, 590.667 elektronik yayına sahip 10.000 m² ’den büyük kapalı alanda 1.000 kişilik oturma kapasiteli açık raf sistemine göre çalışan akademik bir kütüphanedir.

Kütüphanede günde ortalama olarak:

4.500 kişi giriş yapmakta, 600 kitap ödünç verilmekte, 35 28 kitaba ayırtma (hold) işlemi yapılmakta, elektronik ders materyallerinden 226, veritabanlarından 4210 makale ve kitap okunmaktadır.

Her yıl yaklaşık 10.000 yeni kitap satın alınmakta, en az o kadar kitap da bağış olarak koleksiyona katılmaktadır. Kütüphanenin abone olduğu tüm elektronik kaynaklara proxy servisi ile her zaman her yerden ulaşılabilmektedir. Kitap süresi uzatma, kitap ayırtma gibi işlemler kullanıcılar tarafından internet üzerinden yapılabilmektedir.

Kütüphane aşağıdaki koleksiyonlardan oluşmaktadır:

Genel Koleksiyon: İngilizce ve Türkçe ağırlıklı olmak üzere çeşitli dillerden oluşan 402.174 materyali içerir.

Referans Koleksiyonu: Ansiklopediler, sözlükler, atlaslar, biyografiler gibi 42.000’den fazla danışma kaynağı ile tezler, araştırma raporlarını içerir.

Yakın Doğu Koleksiyonu: Özellikle Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı İmparatorluğu ve Yakın Doğu Medeniyetleriyle ilgili 130.604 basılı eserden oluşmaktadır.

Süreli Yayınlar Koleksiyonu:  Eski sayılarının toplamı 158.000’i aşan, 248 güncel basılı dergi ile gazete-mikrofilm arşivinin bulunduğu koleksiyonda 55.774 elektronik dergiye, 108 adet e-dergi veritabanına, 25 adet e-kitap veritabanı ile referans dahil diğer konularda 28 adet olmak üzere toplam 161 veritabanına kampüs içi ve kampüs dışından 24 saat on-line erişim mümkündür.

Nadir Eserler Koleksiyonu: 16.yy’a kadar uzanan yazma ve basma eserlerin bulunduğu bu koleksiyonda yer alan yaklaşık 29.000 eser açık raf sistemine dahil değildir. Amerika Birleşik Devletleri hakkında 18.yy-20.yy dönemine ait 2.500 cilt kitaptan oluşan Amerika Birleşik Devletleri Tarihi Dokümanları da bu koleksiyonda yer almaktadır.

Görsel İşitsel Koleksiyonu: Çoğunluğu klasik müzik, caz ve rock eserlerden oluşan, toplamda 14.900’den fazla plak, CD, kaset ve videokaset ile DVD arşivinden oluşmaktadır.

Braille Koleksiyonu: Görme engelliler için Braille Alfabesi ile yazılmış olan 2.279 kitaptan oluşmaktadır.

Rezerv Koleksiyonu: Derslerde okutulan kitaplar Rezerv Bölümüne konarak tüm öğrencilerin kısa süreli ödünç alarak faydalanması sağlanmaktadır. Öğretim elemanlarının istediği kitap bölümleri, makale, ders notu gibi kaynaklar da elektronik ortama aktarılarak 7/24 öğrencilerin erişimine açılmaktadır.

Kütüphane Çalışma Saatleri: 7/24 (Resmi Tatiller Hariç)

Çalışma Salonları: 7/24 (Resmi Tatiller Hariç)

Detaylı bilgi için: http://www.library.boun.edu.tr

—Araştırma—

Boğaziçi Üniversitesi bölüm ve enstitülerinin yanı sıra, araştırma ve uygulama merkezlerinde de, bilişim teknolojilerinden nanoteknolojiye, kognitif bilimlerden politikaya geniş bir alanda ve disiplinlerarası platformda yoğun araştırmalar sürdürmektedir. Fen ve mühendislik bilimlerinde hizmet veren araştırma laboratuvarlarında lisansüstü araştırmaların yanı sıra lisans öğrencilerini de kapsayan araştırmalar yapılmaktadır. 

Laboratuvarlarımızdaki deney düzenekleri ve cihazlar; araştırmacılara çalışma ve deney yürütme olanağı sağlayarak, deneysel beceri ve araştırma yeteneklerini geliştirir. Ayrıca laboratuvar çalışmaları, derslerde verilen teorik bilgilerin uygulamaya geçirilmesine destek sağlamaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde sağlanan araştırma olanaklarıyla öğretim üyelerimizi ve araştırmalarını içeren bilim insanı portalı oluşturulmuştur. Üniversitemiz akademik faaliyetlerinde mükemmeliyetin ölçüsü uluslararası düzeydir. Öğretim üyelerimiz TÜBİTAK, TÜBA ve Marie Curie gibi ulusal ve uluslararası büyük ödüller kazanan değerli isimlerden oluşmaktadır.

Araştırma ağırlıklı bir üniversite modelini benimsemiş olan Boğaziçi Üniversitesi’nde lisans ve lisansüstü eğitim ve araştırma için ek kaynaklar yaratılmaktadır. Üniversitemiz bünyesinde DPT, TÜBİTAK, AB ve özel sektör tarafından desteklenen çok sayıda ulusal ve uluslararası araştırma ve geliştirme projeleri yürütülmektedir. 

Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) her yıl yüzlerce öğrenciye burs sağlamasının yanı sıra, öğretim üyelerinin bilimsel çalışmaları ve üniversite birimlerinin projelerine de destek vermektedir.

Teknopark, Türk Patent Enstitüsü Dokümantasyon ve Bilgi Birimi faaliyete geçirilerek sanayi ve akademik işbirliğinin gelişimine katkıda bulunulmaktadır.

Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde, bilim dallarında veya disiplinlerarası başarılı çalışmalara imza atan 32 Uygulama ve Araştırma Merkezi bulunmaktadır.

Detaylı bilgi için http://www.arastirma.boun.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

—Boğaziçi Üniversitesi Teknoparkı—

2009 yılında kurulan Boğaziçi Üniversitesi Teknoparkı, 1 Ekim 2010 tarihinde faaliyete geçmiştir. Halen Teknopark bünyesinde; Ar-Ge faaliyetlerini sürdürmek, bilimsel bilgi ve teknoloji üretmek amacıyla deprem araştırmalarından komünikasyona, tasarımdan yazılıma, enerjiden tıbbi araştırmalara kadar birbirinden farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok şirket yer almaktadır.

Teknopark; üniversiteler, araştırma kurum ve kuruluşları ile üretim sektörlerinin arasında işbirliği oluşturarak ülke sanayinin uluslararası alanda rekabet edebilir ve ihracata yönelik bir yapıya kavuşturulması amacıyla teknolojik bilgi üretmek, ürün ve üretim yöntemlerinde yenilik geliştirmek, ürün kalitesini ve standardını yükseltmek, verimliliği artırmak, üretim maliyetlerini düşürmek, teknolojik bilgiyi ticarileştirmek, teknoloji yoğun üretim ve girişimciliği desteklemek, küçük ve orta ölçekli işletmelerin yeni ve ileri teknolojilere uyumunu sağlamak, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun kararları da dikkate alınarak teknoloji yoğun alanlarda yatırım olanakları yaratmak, araştırmacı ve vasıflı kişilere iş imkanı yaratmak, teknoloji transferine yardımcı olmak ve yüksek/ileri teknoloji sağlayacak yabancı sermayenin ülkeye girişini hızlandıracak teknolojik altyapıyı sağlamak amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Teknopark’ta gerçekleştirilen projelerde görev alan; farklı disiplinlerden çok sayıda araştırma görevlisi ve öğretim üyesi, akademik çalışmalar sonucunda elde edilen bilimsel bilginin teknolojiye dönüşmesi için çalışmalar yapmaktadırlar. Boğaziçi Üniversitesi’nin zengin kütüphanesi, geniş laboratuvar olanakları ve yurtdışı bağlantıları Teknopark’ta gerçekleştirilen projelerin arkasındaki itici güç olmaktadır. 

Detaylı bilgi için http://www.teknopark.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz 

—Burslar—

-Başarı Bursları-

Üniversiteye giriş başarısına dayalı burslardır. Bu bursların türleri ve kriterleri her yıl Üniversite Yönetim Kurulu tarafından belirlenir. Boğaziçi Üniversitesi Başarı Burslarında Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda ilgili puan türlerinde OBP’nin 0.12 katsayısı ile çarpılması sonucu bulunan ilgili Yerleştirme Puanı esas alınır. Boğaziçi Üniversitesi Başarı Bursları için öğrencilerin dereceye girdikleri puan türü ile yerleştikleri bölümün puan türünün aynı olması ve Boğaziçi Üniversitesi’ne 1. tercihinde yerleşmek ön koşuldur.

Üstün Başarı Bursu

Burs Şartları:

2019 YKS sonucunda, SAY puan türünde ilk 20, EA puan türünde ilk 15, SÖZ puan türünde ilk 10, DİL (İng) puan türünde ilk 3 sıralamasında yer alan öğrencilere verilir.

İçerik:

 Yılda 9 ay süreyle 600,00 TL Nakdi Burs,

 Superdorm Öğrenci Yurdunda 4 kişilik dairede tek kişilik odada konaklama,

 Yemek Bursu (aylık 100,00 TL karşılığı, 9 ay süreyle),

 Kitap Bursu (yıllık 400,00 TL),

 SİNEBU Sinema Salonuna ücretsiz üyelik (yıllık),

 Kapalı Yüzme Havuzu ve Fitness Salonuna ücretsiz üyelik (yıllık),

 Açık Yüzme Havuzuna ücretsiz üyelik (yıllık),

Uçak Bileti Bursu

Burs Şartları:

2019 YKS sonucunda, SAY, EA ve SÖZ puan türlerinde ilk 3 sıralamasında yer alan öğrencilere ve DİL (İng) puan türünde 1. olan öğrenciye verilir.

İçerik:

Uluslararası değişim programlarında deniz aşırı ülkeler için 5.000 TL, diğer ülkeler için 2.000 TL tutarında uçak ücreti desteği verilir.

Başarı Bursu-1

Burs Şartları:

2019 YKS sonucunda SAY puan türünde ilk 21-50, EA puan türünde ilk 16-30, SÖZ puan türünde ilk 11-20 sıralamasında yer alan öğrencilere verilir.

İçerik:

 3. Kuzey ve 4. Kuzey Öğrenci Yurdunda konaklama,

 Yemek Bursu (aylık 100,00 TL karşılığı, 9 ay süreyle),

 Kitap Bursu (yıllık 400,00 TL),

 SİNEBU Sinema Salonuna ücretsiz üyelik (yıllık),

 Kapalı Yüzme Havuzu ve Fitness Salonuna ücretsiz üyelik (yıllık),

 Açık Yüzme Havuzuna ücretsiz üyelik (yıllık).

Başarı Bursu-2

Burs Şartları:

2019 YKS sonucunda SAY puan türünde ilk 51-100, EA puan türünde ilk 31-100, SÖZ puan türünde ilk 21-100 sıralamasında yer alan öğrencilere verilir.

İçerik:

 3. Kuzey ve 4. Kuzey Öğrenci Yurdunda konaklama,

 Yemek Bursu (aylık 100,00 TL karşılığı, 9 ay süreyle)

 Kitap Bursu (yıllık 400,00 TL),

 SİNEBU Sinema Salonuna ücretsiz üyelik (yıllık).

TÜBİTAK Başarı Bursu

Burs Şartları:

TÜBİTAK adına Uluslararası Bilim Olimpiyatları’na lise seviyesindeyken katılan

ve Matematik, Fizik, Bilgisayar, Kimya, Biyoloji alanlarından herhangi birinde altın, gümüş,

bronz madalya alan öğrencilere verilir.

İçerik:

 Yemek Bursu (aylık 100,00 TL karşılığı, 9 ay süreyle),

 Kitap Bursu (yıllık 400,00 TL),

 SİNEBU Sinema Salonuna ücretsiz üyelik (yıllık),

 Kapalı Yüzme Havuzuna ücretsiz üyelik (yıllık),

 Açık Yüzme Havuzuna ücretsiz üyelik (yıllık).

Boğaziçi Üniversitesi Başarı Bursları öğrencinin Genel Not Ortalaması her dönem için 4.00 üzerinden 3.00'ün altına düşmediği sürece devam eder. Dil Hazırlık Okulu’nu bir yılda başarı ile tamamlamak önkoşuldur. Başarı Bursları Ekim-Haziran aylarında 9 ay süreyle verilir. Bir öğrenci KYK İlk 100 Bursu haricinde iki Nakdi Burs aynı anda alamaz. 

Gereksinim Bursları

Öğrenciler ekonomik gereksinimlerine göre Nakdi, Yurt, Yemek ve Kitap burslarından yararlanabilir. Nakdi Burslar, Boğaziçi Üniversitesi Vakfı (BÜVAK) ve Boğaziçi Eğitim Turizm Teknopark Uygulama ve Danışmanlık (BÜTEK) ile diğer vakıf/kurum/kuruluşlar tarafından karşılanmaktadır.

Gereksinim burslarından yararlanabilmek için öğrenciler her yıl akademik dönem başlamadan önce Burs Ofisi Koordinatörlüğünün açtığı başvuruyu tamamlamak zorundadır. Başvuru ve eleme süreci sonunda durumu bursa uygun görülen öğrenciler burslara yönlendirilir.

Bir öğrenci aynı anda iki Nakdi Burs alamaz ancak gereksinim bakımından uygun ise, bir Nakdi Burs ile birlikte, üniversitenin burs bütçesinden karşılanan Yurt, Yemek ve Kitap burslarından birini veya birkaçını alabilir.

Bursların devamı için Dil Hazırlık Okulu’nu bir yılda başarıyla tamamlamak önkoşuldur.

Bölüme geçtikten sonra ise bursların devamı için belli ortalama koşulları vardır.

Gereksinim bursu kapsamındaki nakdi ve yemek bursu Ekim-Haziran aylarında 9 ay süreyle, kitap bursu yılda iki kez, yurt bursu Yurtlar Müdürlüğü’nün ücret aldığı 8 ay boyunca (Ekim- Mayıs) geçerlidir. Her akademik yıl sonunda gerekli kontroller yapılır, öğrenciler gerekli koşulları sağladığı ve kaynaklar yeterli olduğu sürece bursları devam eder. 

Engelli öğrenciler bursa başvurduklarında, öncelikleri vardır.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin yaklaşık üçte biri en az bir burstan yararlanmaktadır.

* Detaylı bilgi için http://www.bursofisi.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Detaylı Bilgi İçin: https://mezun.boun.edu.tr/tr/content/mezun-platformu/mezunlardan-kariyer-haberleri

Sıkça Sorulan Sorular

1)Boğaziçi Üniversitesinin eğitim dili nedir?

Eğitim dili bütün bölümlerde  %100 İngilizcedir.

2)Eğitim ücretli midir?

Eğitim ücretsizdir ve normal öğrenim süresince devam eder.  

3)Burs imkânları nelerdir?

Boğaziçi Üniversitesi’nde Başarı ve Gereksinim kriterlerine göre farklı burslar verilmektedir.

4)Başarı Burslarında, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonucunda ilgili puan türlerinde OBP’nin 0.12 katsayısı ile çarpılması sonucu bulunan ilgili Yerleştirme Puanı esas alınır. Boğaziçi Üniversitesi Başarı Bursları için öğrencilerin dereceye girdikleri puan türü ile yerleştikleri bölümün puan türünün aynı olması ve Boğaziçi Üniversitesi’ne 1. tercihinde yerleşmek ön koşuldur.  Gereksinim Bursları, öğrencilerin ekonomik ihtiyaçlarına göre; nakit, kitap, yemek ve yurt burslarından oluşmaktadır. Öğrenciler ekonomik ihtiyaçlarına göre, bu burslardan ayni ve nakdi olarak bir veya birkaçını aynı anda alabilmektedirler.

Detaylı bilgi için http://www.bursofisi.boun.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

5)Bir öğrenci aynı anda iki farklı nakdi burs alabilir mi?

Boğaziçi Üniversitesi’nden başarı bursu alan öğrenciler aynı anda KYK İlk 100 Bursunu almaya devam edebilir. Bunun dışında bir öğrenci aynı anda üniversite içi ve dışı kaynaklı birden fazla nakdi burs alamaz

 6)Yurt imkânları nelerdir?

Kayıtlı öğrencilerinin yaklaşık üçte birine, kendi kampüslerinde yurt imkanı sunan Boğaziçi Üniversitesi’nde 10 adet öğrenci yurdu bulunmaktadır.  Yurtlar oda ve daire tipi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Detaylı bilgi için http://www.yurtlar.boun.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

7)İstanbul içinde ikamet eden öğrenciler için yurt imkânı sağlanıyor mu?

Yurt başvurularında “İstanbul dışında ikamet eden” öğrencilerin başvuruları öncelikli olarak değerlendirilir. İstanbul içinde ikamet eden öğrencilerin yurt başvuruları ise yurtlardaki doluluk durumuna göre değerlendirilir. Superdorm Özel öğrenci yurdunda ise “İstanbul dışı ikamet” şartı aranmamaktadır. Ancak, başvuru sayısı, boş oda sayısından fazla olduğu zaman öncelik İstanbul dışında ikamet eden öğrencilere verilir. Bu kriter yeterli olmazsa,  öncelik kadın öğrencilere verilir.

8)İstanbul dışından gelen Hazırlık öğrencileri hangi kampüsteki yurtlarda kalmaktadır?

Yurda yerleşim hakkı kazanan hazırlık sınıfı öğrencileri, Kilyos Kampüste bulunan yurtlara yerleştirilirler. Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ile engellilik oranları sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmiş olanlar ise Kuzey Kampüste bulunan yurtlara yerleştirilirler.

9)Hazırlık birimi hangi kampüste yer almaktadır?

Yurda yerleşim hakkı kazanan hazırlık sınıfı öğrencileri hazırlık eğitimlerini Kilyos Kampüste bulunan hazırlık sınıflarında alırlar. Kilyos yurtlarında kalmayan, İstanbul’da ikamet eden,  Türkiye derecesinden dolayı kendilerine "yurt bursu" verilenler ve engellilik oranları sağlık kurulu raporu ile belgelendirilmiş olan hazırlık sınıfı öğrencileri ise eğitimlerini Kuzey Kampüste bulunan hazırlık sınıflarında alırlar.  

 10)Hazırlık yılı bir dönemde tamamlanarak bölüme başlanabilir mi?

Boğaziçi Üniversitesine kabul edilen tüm öğrencilerin İngilizce seviyeleri Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Yeterlilik Sınavı-BÜYES (Boğaziçi University English Proficiency Test-BUEPT) ile belirlenir. Sınavlar; Eylül, Ocak, Haziran ve Ağustos dönemlerinde olmak üzere yılda dört defa düzenlenir. Eylül sınavını geçen öğrenciler, bölüm derslerine, başarısız olanlar ise Hazırlık Birimi bünyesindeki yoğun İngilizce derslerine başlarlar. Öğrencilerin hangi düzeyde dil eğitimi görecekleri ise Düzey Belirleme Sınavı (DBS) ile belirlenir. Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre, ‘Başlangıç, Orta-Öncesi, Orta ve İleri’ olmak üzere 4 farklı seviyede İngilizce Hazırlık Sınıflarına yerleştirilirler. Sınava giriş koşulu olarak belirlenmiş not ortalamasına sahip olan Orta-Öncesi, Orta ve İleri düzey öğrencileri Ocak ayında yapılan BÜYES/BUEPT Sınavı'na girerek yeterli puanı alırlarsa hazırlık eğitimlerini bir dönemde tamamlayarak bölüme başlayabilirler. Başlangıç seviyesinde hazırlık eğitimi alan öğrenciler Ocak Sınavına giremezler. 

Düzey Ocak Sınavına Girebilmek için Gereken Minimum

Not Ortalaması

Orta-öncesi: 85

Orta: 80

İleri: 60

Detaylı bilgi için http://www.yadyok.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

11)BUEPT haricinde geçerli olan hazırlık atlama sınavları nelerdir?

Boğaziçi Üniversitesi Senatosu TOEFL ve IELTS (Academic) sınavlarını BÜYES/BUEPT’e eşdeğer sınavlar olarak onaylamıştır. TOEFL ve IELTS sınav sonuçları, YADYOK tarafından onaylanmadıkça geçerli sayılmaz. Sadece son iki yıl içinde alınmış sınavlar onaylanmaktadır. Kurumsal TOEFL sınav sonuçları kabul edilmemektedir.  TOEFL sınavının genel toplamında yeterli notu alan ancak yazma bölümünde şart koşulan en az puanı alamayan öğrenciler, BÜYES/BUEPT Sınavı ile aynı gün yapılan TWE sınavına girebilir ve başarılı olmaları durumunda TOEFL skoru ile birlikte İngilizce yeterlilik onayı alabilirler. 

TOEFL ve IELTS (Academic) Başarı Kriterleri:                             

TOEFL (Paper-based) 550, TWE 4.5

TOEFL (Paper-based) 550, B.U. TWE Geçer

TOEFL IBT 79, TWE 22

TOEFL IBT 79, B.U. TWE Geçer

IELTS (Academic) 6.5, Writing 6.5

IELTS (Academic) 6.5, B.U. TWE Geçer

12)Boğaziçi Üniversitesinde yetenek sınavı ile öğrenci alan bölümler var mıdır? 

Üniversitemizde yetenek sınavı ile öğrenci alan bölüm bulunmamaktadır.

13)Yatay Geçiş olanakları nelerdir?

Üniversitemizde yatay geçiş olanakları bulunmaktadır. Destek ve hazırlık sınıfları ile yaz eğitimi hariç, en az bir eğitim-öğretim yılını veya ilk iki yarıyılını başarı ile bitirmiş öğrenciler yatay geçiş için başvuruda bulunabilir.

Detaylı bilgi için http://adaylar.boun.edu.tr/tr-TR/Sayfa/YatayGecis adresini ziyaret edebilirsiniz. 

14)Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile öğrenci alan bölüm var mıdır?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS), meslek yüksekokulları ile açıköğretim ön lisans programlarından mezun olan öğrencilerin örgün öğretim lisans programlarına geçiş yapmaları için  ÖSYM tarafından her yıl Temmuz ayının ikinci haftasında yapılan bir sınavdır. DGS’de üniversiteler her yıl kendi belirlediği kontenjan sayısı kadar öğrenci almaktadır ve bazı üniversiteler bazı bölümlerine hiç DGS kontenjanı açmamaktadır. Açılan kontenjan sayıları da bölümden bölüme değişiklik göstermektedir. 2019 yılında DGS kontenjanı ile öğrenci alan bölümlerimiz ve kontenjanları aşağıdaki tabloda verilmiştir. DGS ilgili tüm detaylara http://www.osym.gov.tr adresinde yayınlanan DGS Kılavuzundan ulaşılabilir.   

Yabancı dille öğretim yapılan programlarda ve zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı bulunan programlarda öğrencilerin lisans programına başlayabilmeleri için üniversitenin yapacağı yabancı dil muafiyet sınavını geçmeleri veya yabancı dil hazırlık sınıfına devam ederek başarılı olmaları gerekir. DGS puanları, adayların sınav sonuçlarından hesaplanan sözel ve sayısal standart puanlarının ve ön lisans öğrenimlerinde elde ettikleri akademik not ortalamalarından hesaplanan ön lisans başarı puanlarının (ÖBP) belli katsayılarla çarpılarak toplanmasıyla elde edilir.

 

15)Bilgisayar kullanımı ve internet erişimi nasıl sağlanmaktadır?

Üniversitemize ait tüm alanlarda öğrencilerin faydalanabilmesi için ücretsiz wi-fi erişimi

vardır. Bunun haricinde öğrenciler kampüslerde bulunan Bilgi İşlem Merkezi

Laboratuvarlarında ve bölümlere ait bilgisayar laboratuvarlarında bilgisayar ve internet

ihtiyaçlarını karşılayabilirler.

 

16)Yaz dönemi var mıdır? Yaz döneminde ders seçimi nasıl yapılır?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri yaz döneminde de ders alabilirler. Yaz döneminde öğrenciler tekrar etmek istedikleri derslerini, bir üst dönemdeki derslerinin bazılarını veya seçmeli derslerini alabilirler ve böylece dönem içindeki ders yüklerini de kendileri planlayabilirler.

Yaz dönemi süresince açılacak olan dersler online kayıt sistemi üzerinden görülebilir. Yaz Döneminde ders alan öğrenciler en fazla 10 kredi veya 3 ders alabilirler ve yaz dönemi eğitim ücretleri alınan kredi sayısı ve bölüme göre değişiklik gösterir.

Detaylı bilgi için http://www.summer.boun.edu.tr adresi ziyaret edilebilir.

 

17)Boğaziçi Üniversitesinde kaç tane kulüp vardır? Kulüp üyelikleri ile ilgili bir sınırlama var mıdır?

Üniversitemizde aktif çalışan 44 tane öğrenci kulübü bulunmaktadır. Kulüp üyeliğinde herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır.

Detaylı bilgi için http://www.ogrencifaaliyetleri.boun.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 18)Öğrenci Danışmanlık hizmetleri nelerdir?

Üniversitemizde öğrencilerin bireysel, sosyal, akademik ve mesleki  gelişimlerini desteklemek; öğrencilere, çok yönlü gelişmeleri için gerekli ortamın sağlanmasında,  edinilen bilgi ve becerilerin uygulama düzeyine çıkmasında yardımcı olmak amacıyla Öğrenci Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Merkezi (BÜREM) tarafından danışmanlık hizmeti verilmektedir. Öğrencilerimiz ihtiyaç duydukları dönemlerde BÜREM'e başvuruda bulunabilirler.

Detaylı bilgi için http://www.burem.boun.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

19)Çift Anadal (ÇAP) ve Yandal koşulları nelerdir?

Çift Anadal Programı’na başvurabilmek için öğrencinin genel not ortalamasının 3.00 / 4.00 olması gerekmektedir. Çift anadal programına başladıktan sonra öğrencinin 3.00 ortalamayı koruması gerekir, bu ortalamanın altına iki dönem üst üste düşen öğrencinin çift anadal programı iptal edilir. Her bölüm çift anadal programlarını kendisi belirler. Bölümlerin çift anadal programları ve özel koşulları ile ilgili olarak bölümlerin kendi sayfaları ziyaret edilmelidir.

Aktif Çift Anadal Programları listesi http://www.boun.edu.tr/tr-TR/Content/Akademik/Cift_Anadal_Programlari bağlantısında yer almaktadır.

 Yandal programlarında ise başvuru için 2.75 / 4.00 genel not ortalaması şartı aranır. Her bölüm için yandal yapılabilecek bölümler farklıdır. 

Aktif Yandal Programları listesi ve detaylı bilgiler http://ogrenciler.boun.edu.tr/Home/SubPage/yandalprogramlari bağlantısında verilmiştir.

 

20)Kütüphane hangi saatler arası açıktır?

Kütüphane akademik dönem boyunca resmi tatiller haricinde 7/24 açıktır.

Detaylı bilgi için http://www.library.boun.edu.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

 

21)Boğaziçi Üniversitesi uluslararası alanda hangi platformlara üyedir?

 IAU – International Association of Universities

 Magna Charta Universitatum

 EUA – European University Association (Rektörümüz EUA Yönetim Kurulu Üyesidir)

 Unimed – Mediterranean Universities Union

 Utrecht Network

 Black Sea Universities Network

 SEFI – European Society for Engineering Education