Merhabaa, Çankaya Üniversitesi 1997 yılında Ankara’da kurulmuş olan bir vakıf üniversitesidir. 

Fen-Edebiyat Fakültesi (İNGİLİZCE)

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (İNGİLİZCE)

Hukuk Fakültesi (TÜRKÇE)

Mimarlık Fakültesi (İNGİLİZCE)

Mühendislik Fakültesi (İNGİLİZCE)

 

Çankaya Üniversitesi’nde gördüğünüz bölümlerin ücretlendirmesi ve burs imkanları ise aşağıdaki gibidir. 2020-2021 öğretim yılı dahil takip eden yıllarda öğretim ücretine yapılacak yıllık artışlar, bir önceki yıla göre Tüketici Fiyatları Endeksindeki (TÜFE) artış ile sınırlı tutulacaktır.

 

Üstün Başarı Bursu:

Çankaya Üniversitesi Tam Burslu programlarına 2019-YKS ile yerleşen öğrencilerden yerleştirme puanına göre Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara her yıl en fazla 9 ay süre ile ayda 2.750 TL, 251-2.000 arasında yer alanlara da her yıl en fazla 9 ay süre ile ayda 1.500 TL verilir. Bu burs karşılıksızdır ve öğrenim ücretlerindeki artış oranında güncellenerek normal öğretim süresi boyunca, öğrencinin öğrenimine (derslere) devam ettiği ve her yarıyıl sonundaki genel not ortalaması dört üzerinden ikinin (2,00/4,00) altına düşmediği sürece devam eder. Genel not ortalaması hesabında önceki programdan transfer edilen dersler dikkate alınmaz.

Yarıyıl sonu genel not ortalaması dört üzerinden ikinin (2.00/4.00) altına düşen öğrencinin Üstün Başarı Bursu, yarıyıl sonu genel not ortalamasını tekrar bu seviyeye yükseltinceye kadar ödenmez.

Üstün Başarı Bursu, puan türü DİL olan programlarımız ile eğitim dili Türkçe olan programlarımızın İngilizce Hazırlık Sınıfında ödenmez. DİL puan türü ile yerleşen öğrenciler ve eğitim dili Türkçe olan programlarımıza kayıt yaptırıp isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfına devam eden öğrenciler, bölüme geçtikleri dönemden itibaren burs almaya hak kazanırlar. Diğer puan türlerinde yerleşen öğrenciler için, İngilizce Hazırlık Sınıfında da burs ödemesi yapılır.

‘Çankaya Üniversitesi Ön Lisans ve Lisans Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği’ kapsamında dönem izni alan öğrencilere, izinli oldukları sürelerde Üstün Başarı Bursu ödenmez. Ancak, yurtdışında belirli bir süre öğrenim görmek amacı ile izin alan öğrencilerin burs ödemesi, öğrenim belgesini (öğrencinin akademik amaç ile gittiği üniversitede tam zamanlı eğitim gördüğünü kanıtlayabilecek, üniversiteden aldığı, orijinal, imzalı ve mühürlü kayıt belgesi) beyan etmesi koşuluyla, kayıt yaptırmış olduğu dönemin sonunda 4,5 aylık süreler dikkate alınarak iki taksitte ödenir.

Öğrenciler Hazırlık Sınıfı hariç, ilk iki yarıyılın normal ders yükünü almak zorundadır. İntibak ve ders sayımı sonucu öğrencinin ders yükünün azalması halinde, bulunduğu döneme ait kurumsal kredi toplamında dersi alması esastır.

Öğrenciye burs ödemesi her dönemin sonunda tüm aldığı derslerden başarılı olması şartıyla toplu olarak yapılır.

Bursun miktarı her eğitim-öğretim yılı için Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir ve Üniversite web sayfasında ilan edilir.

 Bilim Bursu

TÜBİTAK’ça tespit   edilen uluslararası bilimsel yarışmalarda altın, gümüş ve bronz madalya alan ve ödül aldıkları alanlardaki üniversitemiz Tam Burslu programlarına kontenjan dışı, ÖSYM’ce sınavsız yerleştirilenlere Bilim Bursu verilir. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı’nda geçirilebilecek süre dahil öğrencinin Çankaya Üniversitesindeki normal öğrenim süresi boyunca her yıl 9 ay süre ile verilir. 2019-YKS ile yerleşen öğrenciler için burs miktarları, altın madalya almış olanlar için ayda 2.500 TL, gümüş madalya almış olanlar için 2.000 TL, bronz madalya almış olanlar için 1.500 TL’dir.

Şehit ve Gazi Çocuğu Bursu

Üniversitemizin %50 indirimli, %25 indirimli ve ücretli Lisans programlarına yerleşen öğrencilerden terör şehidi  çocuğu olanlara her fakülteden 1 öğrenciye, Meslek  Yüksekokulunun  %50 indirimli  ve %25 indirimli  Ön Lisans  programlarına yerleşen öğrencilerden terör şehidi veya  terör gazisi  çocuğu olan  3  öğrenciye, Genelkurmay Başkanlığınca da belgelenmesi sonucunda Mütevelli Heyet onayı ile yüzde yüz (%100) oranında burs verilir.

İNDİRİMLER                                                                                                  

Akademik Başarı İndirimi: Üniversitemiz %50 indirimli, %25 indirimli ve ücretli programlarına yerleşen öğrencilere İngilizce Hazırlık Sınıfı hariç,  birinci  sınıf  sonundaki başarıları dikkate  alınarak yıl sonundaki genel not ortalamasına göre (4.00 üzerinden 3.00-3.49  arası  için öğrenim ücretinde  %20 indirim,  4.00 üzerinden 3.50-4.00 arası  için öğrenim ücretinde %50 indirim)  o  yılı izleyen  eğitim-öğretim yılı için geçerli  olmak  üzere karşılıksız olarak  normal öğrenimi  süresince verilir.

Sporda Başarı İndirimi: Üniversitemiz %50 indirimli, %25 indirimli ve ücretli programlarına yerleşen öğrencilerden, faaliyetlerimiz dahilindeki spor branşlarında üstün başarılı olduklarını belgeleyenlerle üstün başarı gösterebilecekleri ümidi verenler arasından kulüp ve üniversite takımlarımızda oynamaya hak kazananlara Sporda Başarı Bursu verilir. Bu burs, sadece indirim oranı kadar öğrenim ücretini kapsar.

Uluslararası Bakalorya (IB) Diploma Notu İndirimi: 2014-2015 öğretim yılından itibaren orta öğretimlerini IB programlarından mezun olarak tamamlayan ve Çankaya Üniversitesinin Ön Lisans ve/veya Lisans programına kayıt yaptıran öğrenciler (İngilizce Hazırlık Sınıfı dahil), Uluslararası Bakalorya (IB) programı başarılarına göre öğrenim ücretlerinde aşağıda belirtilen oranlarda burs kazanırlar.

Diploma Notu İndirim Oranı

40 ve Üstü %50

33 – 39 arası %25

 Çankaya Üniversitesi Mezun İndirimi: Önceki yıllarda  Üniversitemizin Ön Lisans veya Lisans programlarından mezun olup yeniden  2019-YKS sonucunda Üniversitemizin %50 indirimli, %25 indirimli ve ücretli programlarına yerleşen öğrencilere, yatıracağı öğrenim ücreti üzerinden %30 oranında mezun  indirimi uygulanır.  Bu indirim öğrenim gördüğü sürece geçerlidir.

Kardeş İndirimi: Üniversitemizde birden   fazla   kardeşin öğrenim görmesi hâlinde   her bir kardeşe, yatıracağı öğrenim ücreti üzerinden %10 oranında indirim uygulanır.  Bu indirim, öğrenim gördüğü sürece geçerlidir. Öğrencilerin kardeş indiriminden yararlanabilmeleri için eş zamanlı okumaları şart değildir.

Arı Okulları İndirimi: Arı Okullarından mezun olup 2003-2004 öğretim yılından itibaren üniversitemize yerleştirilip kayıt yaptıran öğrencilerin ödeyecekleri öğretim ücretlerine %25 oranında Arı Okulları indirimi uygulanır.

Bölümünüzü seçtiniz, fakültenize yerleştiniz ama farklı bir bölüm istiyorsunuz. Bu durumda birçok üniversite gibi Çankaya Üniversitesi ’de sizlere çap ve yandal imkânı sunuyor. Bu imkanları sene içinde belirlenecek olan minimum not ortalaması karşılığında değerlendirebileceksiniz.

Üniversiteye yerleştiniz ve memnununsunuz, fakat aynı zamanda yurt dışı deneyimi de kazanmak istiyorsunuz. O zaman okulun size 2.20 not karşılığında sunduğu erasmus programlarından yararlanarak üniversitenizin bir veya iki dönemini yurt dışında okuyabilirsiniz.

Bölümler ve anlaşmalı olunan üniversiteler listesine linkten ulaşabilirsiniz.

Üniversite hakkındaki akademik bilgilerin dışında kampüs hayatı ve yaşam alanları da üniversitemizi seçmeden göz atmamız gereken başlıklardır. Çankaya üniversitesinin içinde kafe ve restoran, sağlık hizmeti ve spor olanakları bulunan bir kampüs sahiptir.

Yurt imkanları bulunmakla birlikte, çevrede olan özel yurtlar ile de anlaşmaları bulunmaktadır.  Yurtlar hakkında detaylı bilgi için https://www.cankaya.edu.tr/kampuste_yasam/barinma.php linkine tıklayabilirsin.

Yurt Bursu

Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüs içerisinde 83’er kişilik kız ve erkek öğrenci, 1’er kişilik kız ve erkek engelli öğrenci kapasitesiyle toplamda 168 öğrencimize hizmet veren modern, ücretli yurtlar bulunmaktadır. Ayrıca Balgat Kampüs Özel Petek Kız Öğrenci Yurdu’ndan Çankaya Üniversitesi öğrencilerine özel kontenjan sağlanmaktadır. Çankaya Üniversitesi Burslu programlarına 2019-YKS ile yerleştirilen öğrencilerden, yerleştirme puanına göre Türkiye genelinde DİL puan türünde ilk 350, DİL puan türü hariç diğer puan türlerinde ilk 7.000 içine giren öğrencilerin tümü üç kişilik odalarda 3 öğün yemek dahil ücretsiz yurt hakkına sahip olacaktır ve sıralamasız olarak yurtlara yerleştirilecektir. Kayıt yaptırdığı yerleştirme puan türü ve başarı sırasına göre DİL puan türünde İlk 351-650 arasında yer alan, diğer puan türlerinde ise ilk 7.001-10.000 arasında yer alan öğrenciler ise üniversite yurtlarından %50 indirimli olarak yararlanırlar. Yurt Bursları öğrencinin yıl sonundaki genel not ortalaması dört üzerinden ikinin (2,00/4,00) altına düşmediği, uyarı ve kınama dışında disiplin cezası alınmadığı müddetçe İngilizce Hazırlık programında geçirilecek bir yıl ile Lisans programında geçirilecek en fazla dört yılı kapsar. Yurt ücretleri her yıl Mütevelli Heyeti tarafından belirlenir. Yurtlarla ilgili genel bilgilere Çankaya Üniversitesi web sitesinden ulaşılabilir.

Üniversiteler yalnızca aldığımız diplomalar ile sınırlı olmamalı, okurken yaptıklarımızın ve kendimizi geliştirdiğimiz alanların bizi geleceğe hazırlayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden sizlerle üniversitelerin araştırma birimlerini ve öğrenci kulüplerini sırasıyla paylaşmak istiyorum. Bu listelerden öncede Çankaya üniversitesinin gelişeme ve araştırma kaygısına örnek olan “Amerika’nın önde gelen devlet üniversitelerinden Rutgers Üniversitesi ile Çankaya Üniversitesi arasında Lisans ve Lisansüstü alanlarında öğrenci ve akademisyen değişimini içeren ve ortak AR-GE faaliyetleri yapılmasına imkân sağlayan bir anlaşma imzalanmıştır.” Anlaşmayı da sana belirtmek istedim.

 

ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

 • Amatör Film ve Fotoğrafçılık Topluluğu
 • Amatör Yazarlar Topluluğu
 • ACM Çankaya Topluluğu (Association for Computing Machinery)
 • Atatürk İlkeleri, Tarih, Araştırma ve Kültür Topluluğu
 • Bankacılık ve Finans Topluluğu
 • Bilgisayar Mühendisliği Topluluğu
 • Bilim Kurgu ve Fantezi Topluluğu
 • Bilim, Sanat ve Teknoloji Topluluğu
 • Bisiklet Topluluğu
 • Çankaya Alive Topluluğu
 • Capoeira Topluluğu
 • Çankaya Çeviri Topluluğu
 • Çankaya Elektronik Sporlar Topluluğu
 • Çankaya Genç Girişimciler Topluluğu
 • Çankaya İnsansız Araç Topluluğu
 • Çankayalı Fenerbahçeliler Topluluğu
 • Dans Topluluğu
 • Dil ve Edebiyat Topluluğu
 • Ekonomi Topluluğu
 • Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Topluluğu
 • Endüstri Mühendisliği Topluluğu
 • Engelsiz Çankaya Topluluğu
 • Etik ve Sosyal Sorumluluk Topluluğu
 • Future Tech Topluluğu
 • Genç Kızılay Topluluğu
 • Genç TEMA Topluluğu
 • Genç Yeşilay Topluluğu
 • Google Developer Student
 • Gri Sanatlar Topluluğu
 • Halk Dansları Topluluğu
 • HaySev (Hayvanseverler) Topluluğu
 • Hukuk ve Edebiyat Topluluğu
 • Hukukta Gelişim ve Kariyer Topluluğu
 • İç Mimarlık Topluluğu
 • İletişim Topluluğu
 • ISS Topluluğu (Information Security Society)
 • İngiliz Edebiyatı ve Kültür Çalışmaları Topluluğu
 • IEEE Topluluğu (Institute of Electrical and Electronics Engineers)
 • ISN Çankaya Topluluğu (International Student Network)
 • IACES Çankaya LC Topluluğu (International Association of Civil Engineering Students)
 • Kampçılık ve Doğa Sporları Topluluğu
 • Kent Çalışmaları Topluluğu
 • Kişisel Gelişim ve Kariyer Topluluğu
 • Kişisel Verilerin Korunması Topluluğu
 • Kültür Sanat Topluluğu
 • Makine Topluluğu
 • Matematik Topluluğu
 • Mekatronik Topluluğu
 • Mimarlık ve Tasarım Topluluğu
 • MUN Topluluğu (Model United Nations)
 • Motosiklet Topluluğu
 • Mölkky Spor Topluluğu
 • Münazara Topluluğu
 • Müzik Topluluğu
 • Oyun Yazılımı ve Geliştirme Topluluğu
 • Perspektif Topluluğu
 • Psikoloji Topluluğu
 • Radyo ve Yayın Topluluğu
 • Satranç Topluluğu
 • Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Topluluğu
 • SON Topluluğu (Startup, Organization and Network)
 • SOYDAT Topluluğu (Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma )
 • Sualtı Topluluğu
 • Sürdürülebilir Kalkınma Topluluğu
 • Tiyatro Topluluğu
 • Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Topluluğu
 • Toplumsal Dayanışma Topluluğu
 • Toplumsal Duyarlılık ve Ombudsmanlık Topluluğu
 • Türk Müziği Topluluğu
 • Türk Tarih Platformu Topluluğu
 • ultrAslan UNI Çankaya Topluluğu
 • Uluslararası Strateji ve Araştırma Topluluğu
 • Uluslararası Ticaret Topluluğu
 • UNIBJK Çankaya Topluluğu
 • Yapay Zeka ve Robotik Topluluğu

 

Üniversiteye geldiniz, koşulları incelediniz ve artık buranın bir öğrencisisiniz. Fakat asla atlamamanız gereken bir şey, buradan mezun olduktan sonra ne olacağıdır. Üniversiteler eğitim sürecinde olduğu kadar mezun olduktan sonra da size destek sağlayan veya desteğinizi bekleyen kurumlardır.

Bu doğrultuda Çankaya Üniversitesi mezunlar ofisi aracılığı ile etkinlikler düzenleyerek mezun ve üniversite arasında sürdürülebilir bir ağ yaratmayı amaçlamaktadır.