Kuruluş Tarihi: 8 Temmuz 1967

Rektörü: Prof. Dr. A. Haluk ÖZEN

Öğrenim Dili: Türkçe / İngilizce / Fransızca / Almanca

Üniversite Türü: Devlet Üniversitesi

Yerleşimi: Üniversitemizin birimleri, Sıhhıye ve Beytepe olmak üzere 2 ana yerleşkede eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Ana yerleşkelerden Ankara şehir merkezinde olan Sıhhiye Yerleşkesi 210.238 m2’lik, Beytepe Yerleşkesi ise 5.877.628 m2’lik alan üzerinde kurulmuştur.

Üniversite Birimlerinin Dağılımı: 15 Fakülte, 15 Enstitü, 2 Yüksekokul,1 Konservatuar, 4 Meslek Yüksekokulu,

98 Araştırma ve Uygulama Merkezi.

Toplam Öğrenci Sayısı: 50.00

Toplam Akademik Personel Sayısı: 3.600

Misyon, Vizyon ve Değerler

Misyon

Hacettepe Üniversitesinin Misyonu, araştırma öncelikli bir Üniversite olarak, evrensel değerler ışığında verdiği eğitimle; bilim, teknoloji ve sanat alanlarında üstün nitelikli, değişime ve gelişime açık, sorgulayıcı bireyler yetiştirmek, ürettiği bilgi, hizmet ve teknolojiyi toplum yararına sunmaktır. 

Vizyon

İlham verici bir dünya markası olan; öğrencisi, personeli ve mezunu olmaktan gurur duyulan; değişime ve gelişime liderlik eden bir üniversite olmaktır.

Temel Değerler

Hacettepe Üniversitesi; şeffaf ve hesap verebilirlik ilkesine uygun hareket eden, sürdürülebilir güçlü bir mali yapıya sahip, çalışanlarına karşı adil ve paydaşları arasında ayrım yapmayan, çeşitliliğe saygı duyan, hakkaniyete ve liyakate önem veren, görev tanımının sınırlarını aşmaya hazır, yaptığı işi daha iyi yapabilmek için değişimi zorlayan ve katma değer üreten bir üniversite olarak aşağıdaki temel ilkelere uygun hareket eder. 

– Öngörülü Olma: Hacettepe Üniversitesi, öngörü ile pozisyon alır, plan yapar. Plan alternatifler içerir. Bireylerin proaktif davranarak inisiyatif ve sorumluluk almaları teşvik edilir. Sonuçlardan kurumsal ve bireysel tecrübe edinilmesi esastır.

– Saygı: Hacettepe Üniversitesi, kurumsal çevresindeki (toplum ve tüm paydaşlar) ve doğal çevresindeki değerlere saygılı ve duyarlıdır. Hacettepe Üniversitesi tüm eylemlerinde toplumsal norm ve değerleri öncelikle gözetir. Hacettepe Üniversitesi, birey hak ve özgürlüklerine inanır ve saygı gösterir, kendi görev alanında bu hak ve özgürlüklerin genişlemesi için çaba gösterir, sürdürülebilirlik ve çevreye saygı anlayışının gelişmesinde örnek olmayı amaçlar.

– Estetik: Hacettepe Üniversitesi, toplum ve kendi çalışanları ve öğrencileri açısından spor, sanat ve bunlara bağlı estetik kazanımlara önem verir. Estetik değerlerin toplumda ve üniversitede yayılmasına önayak olur. 

– Katılımcılık: Hacettepe Üniversitesi, çalışanlarının bireysel özellik ve idealizmlerini koruyarak her kademede yönetim süreçlerine katılmalarını sağlar. Hacettepe Üniversitesi, tüm paydaşlarının görüş ve düşüncelerine değer vererek süreçlerinde bu görüş ve düşünceleri gözetir.

Fakülteler

– Diş Hekimliği Fakültesi

– Eczacılık Fakültesi

– Edebiyat Fakültesi

– Eğitim Fakültesi

– Fen Fakültesi

– Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi

– Güzel Sanatlar Fakültesi

– Hemşirelik Fakültesi

– Hukuk Fakültesi

– İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

– İletişim Fakültesi

– Mühendislik Fakültesi

– Sağlık Bilimleri Fakültesi

– Spor Bilimleri Fakültesi

– Tıp Fakültesi

Enstitüler

– Aşı Enstitüsü

– Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü

– Bilişim Enstitüsü

– Çocuk Sağlığı Enstitüsü

– Eğitim Bilimler Enstitüsü

– Fen Bilimleri Enstitüsü

– Güzel Sanatlar Enstitüsü

– Halk Sağlığı Enstitüsü

– Kanser Enstitüsü

– Nörolojik Bilimler ve Psikiyatri Enstitüsü

– Nüfus Etütler Enstitüsü

– Nükleer Bilimler Enstitüsü

– Sağlık Bilimleri Enstitüsü

– Sosyal Bilimler Enstitüsü

– Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü

Yüksekokullar

– Yabancı Diller Yüksekokulu

– Mesleki Teknoloji Yüksekokulu

– Ankara Devlet Konservatuarı

Meslek Yüksekokulları

– Hacettepe Ankara Sanayi Odası 1. OSB Meslek Yüksekokulu

– Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

Sıhhiye Kız Yurdu

Yurdumuzda kantin, çalışma salonları, çamaşırhane, ütü odası, bilgisayar odaları, diş hekimliği öğrencileri için diş laboratuvarı, yurt içi ve yurt dışı telefon görüşmelerine açık ankesörlü telefonlar ve anons sistemi bulunmakta, günün 24 saati katlara sıcak su verilmektedir.  Tüm odalarımızda her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı, bir adet çalışma masası, bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan bir mini buzdolabı ve ayakkabılık vardır.

Sıhhiye Erkek Yurdu

Tüm odalarımızda her öğrenciye ait bir adet yatak, bir adet soyunma dolabı, bir adet çalışma masası, bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan bir mini buzdolabı ve ayakkabılık vardır.  Yine öğrencilerin çamaşırlarını yıkamaları için tam otomatik donanımlı çamaşır makineleri ve kurutma makineleri bulunan çamaşırhane mevcuttur.  Bunlar dışında, diş hekimliği öğrencileri için diş laboratuvarı, uluslararası ve şehirler arası ankesörlü telefonlar, çalışma salonları, İnternet ve bilgisayar odaları bulunmakta, günün 24 saati katlara sıcak su verilmektedir. Yurt içerisinde kız ve erkek öğrencilerimizin birlikte kullandıkları öğrenci ihtiyaçlarına yönelik gıda satışı yapan bir de kantin mevcuttur.

Beytepe Kız Yurdu

Hacettepe Üniversitesi  Beytepe  Yerleşkesi’nde Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermekte olan kız öğrenci yurtlarımız A, B ve C bloklarından oluşmaktadır. Yurtlara giriş ve çıkışlar akıllı öğrenci kimlik kartlarının kullanıldığı turnikelerle yapılmakta ve otomatik güvenlik sistemi ile kontrol edilmektedir. Kız Yurdu’ndaki tüm odalarımızda her öğrenciye ait bir adet yatak,  bir adet soyunma dolabı,  bir adet çalışma masası,  bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan bir mini buzdolabı ve ayakkabılık vardır. Her katta bulunan lavabo gruplarında ise tuvaletler ve duş kabinli banyolarda sıcak su verilmektedir. Ortak kullanım alanı olan mutfak, çamaşırhane ve ütü odası,  çalışma odası,  yurt içi ve yurt dışına açık ankesörlü telefonlarımız mevcut olup 24 saat süreyle internet bağlantısından yararlanılmaktadır. Bina içi temizliği hijyenik olarak günlük yapılmakta,  öğrenci odaları (talep doğrultusunda artırılmak suretiyle) haftada 1 gün temizlik programında belirtilen standartlara uygun şekilde uygun kimyasallarla temizlenmektedir. Yerleşke içerisinde öğrencilerimizin ihtiyaçlarını karşılayabileceği  alışveriş merkezleri  bulunmaktadır. Her yıl boş kontenjan oranında öğrenci kabulü yapılmaktadır. Öğrencilerin seçiminde gözetilen temel ilke, öğrencinin başarı durumu ile ekonomik düzeyidir.

Beytepe Erkek Yurdu

Hacettepe Üniversitesi Beytepe  Yerleşkesi’nde Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı’na bağlı olarak faaliyet göstermekte olan erkek öğrenci yurtlarımız D, E bloklarından oluşmaktadır. Yurtlara giriş ve çıkışlar akıllı öğrenci kimlik kartlarının kullanıldığı turnikelerle yapılmakta ve otomatik güvenlik sistemi ile kontrol edilmektedir. Erkek Yurdu’ndaki Tüm odalarımızda her öğrenciye ait bir adet yatak,  bir adet soyunma dolabı,  bir adet çalışma masası,  bir adet kitaplık bulunmaktadır. Ayrıca ortak kullanılan bir mini buzdolabı ve ayakkabılık vardır. her katta bulunan lavabo gruplarında ise tuvaletler ve duş kabinli banyolarda sıcak su verilmektedir ortak kullanım alanı olan mutfak, çamaşırhane ve ütü odası, çalışma odası, yurt içi ve yurt dışına açık ankesörlü telefonlarımız mevcut olup 24 saat süreyle internet bağlantısından yararlanılmaktadır. Bina içi temizliği hijyenik olarak günlük yapılmakta, öğrenci odaları (talep doğrultusunda artırılmak suretiyle) haftada 1 gün temizlik programında belirtilen standartlara uygun şekilde uygun kimyasallarla temizlenmektedir. Yurt içerisinde kız ve erkek öğrencilerimizin birlikte kullandıkları öğrenci ihtiyaçlarına yönelik kantin mevcuttur. Her yıl boş kontenjan oranında öğrenci kabulü yapılmaktadır. Öğrencilerin seçiminde gözetilen temel ilke, öğrencinin başarı durumu ile ekonomik düzeyidir.

Beytepe Öğrenci Evleri

Beytepe Öğrenci Evleri'ndeki odalar, öğrencilerimize aile ortamı rahatlığında çalışma olanağı sağlayacak şekilde düzenlenmiştir. Her odada banyo, tuvalet, yatak, kütüphane, çalışma masası, elbise dolapları ve buzdolabı bulunmaktadır. Bilgisayar ve TV yerleri ayrılmıştır. Devamlı sıcak su verilen öğrenci evlerimizin her birinde ayrıca okuma ve TV salonları, her katında açık mutfağı olan yemek salonu, çamaşır ve kurutma makineleri ile ütü bulunmaktadır. Ayrıca lisansüstü düzeyde eğitimlerini devam ettiren öğrencilerimiz de bu evlerden yararlanabilmektedir.

Bu evlerden yararlanmak isteyen öğrencilerimizin, ilan edilen başvuru tarihleri içerisinde bu sayfadan başvurmaları gerekmektedir.

Erasmus

Erasmus+ Avrupa Birliği'nin eğitim, öğretim, gençlik ve sporu desteklemek için sunduğu bir programdır. 4 milyonun üzerinde Avrupalı’ya yurt dışında eğitim alma, öğrenim görme, deneyim kazanma ve gönüllülük yapma imkanı sunmaktadır. 

Farabi Değişim Programı

Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır.

Mevlana Değişim Programı

Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. 23 Ağustos 2011 tarih ve 28034 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Yönetmelik ile birlikte yurt dışındaki yükseköğretim kurumları ile ülkemizdeki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişiminin önü açılmıştır.

Değişim programına katılmak isteyen öğrenciler en az bir en fazla iki yarıyıl eğitim için; öğretim elemanları ise en az 2 hafta en fazla 3 ay süreyle dünyadaki yükseköğretim kurumlarında ders vermek üzere programdan faydalanabilirler. Benzer şekilde dünyanın bütün bölgelerinden de öğrenci ve öğretim elemanları Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarına gelebilirler.