Misyon & Vizyon
İstanbul Bilgi Üniversitesi Küresel Yetenek Yönetimi Merkezi- Uluslararası İlişkiler’in misyonu, öğrencilerine global bir kişilik edinmeleri için geniş bakış açısı, beceri ve yeterli araçları sunmaktır. BİLGİ’nin uluslararası programları öğrencilerin toplumsal sorumluluklarını güçlendirmelerini, gerek yerel, gerek evrensel zorluklara göğüs germelerini sağlayan deneyimler kazandırır. Günümüzün öğrencileri, teknolojik olanaklar ile global olarak nitelendirilebilirler, fakat dünyadaki yollarını çizebilmeleri için hayat tecrübesi önemini korur. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin sunmuş olduğu uluslararası
fırsatlar öğrencilerimizin başarılı birer birey olmaları için farklı kültür, dil ve tarih anlayışı yaratarak onları bir adım öne çıkarır. İşveren, sadece pratik becerisi olan elemanlar değil, takım çalışmalarını kültürler arası becerilerini kullanarak verimli bir şekilde gerçekleştirebilen ve dünya çapındaki uluslararası rakiplerle iletişim kurabilme kabiliyetini gösterebilen elemanlar aramaktadır. Öğrencilere tam donanımlı deneyim kazandırmak için Erasmus+, İkili Değişim ve kısa dönem değişim programları İstanbul Bilgi Üniversitesi Küresel Yetenek Yönetimi Merkezi – Uluslararası İlişkiler tarafından sunulmaktadı

Fakülteler:

– Hukuk Fakültesi

– İletişim Fakültesi

– İşletme Fakültesi

– Mimarlık Fakültesi

– Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi

– Sağlık Bilimleri Fakültesi

– ve Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi

Yüksekokullar:

– Sivil Havacılık Yüksekokulu

– Spor Bilimleri ve Teknolojisi Yüksekokulu

– Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu

– Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu

Hocam Meslek Yüksekokulları:

– Adalet Meslek Yüksekokulu

– Meslek Yüksekokulu

– Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

Enstitüler:

– Lisansüstü Programlar Enstitüsü

– Avrupa Birliği Enstitüsü

-Bilişim ve Teknoloji Hukuku Enstitüsü

Çift Anadal – Yan Dal Hakkında

İlgi duyduğun iki farklı program varsa ve her ikisinde de eğitim almak istiyorsan BİLGİ’nin çift anadal ve yan dal programlarına katılabilirsin. Çift anadal ve yan dal sayesinde farklı disiplinlerde öğretim görüp, farklı bakış açıları edinebilir, bilgi birikimini artırabilir, yeni bir alanda uzmanlık kazanarak iş dünyasında bir adım öne geçebilirsin.

Çift Anadal

Çift Anadal yaparak okuduğun programın yanı sıra ilgi duyduğun ikinci bir programdan da diploma alarak mezun olabilirsin.

– Lisans programı öğrencisiysen lisans veya önlisans programıyla; Önlisans programı öğrencisiysen başka bir önlisans programıyla çift anadal yapabilirsin.

– Çift anadal öğrenimine lisans öğrencisiysen en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılda; Önlisans öğrencisiysen en erken ikinci en geç üçüncü yarıyıl başında başvurabilirsin.

– Çift anadal için başvurduğun yarıyıla kadar olan ders ve kredi yükünü başarıyla tamamlamış olmalısın.

– Çift anadala başvurabilmen için not ortalaman 4.00 üzerinden en az 3.00 olmalı.

-Sınıfındaki sıralamada ilk %20 içinde olmalı ya da programın taban puanını karşılamalısın.

-Başvurduğun programın –varsa- özel koşullarını (birinci sınıfta alınması gereken dersler ve ÖSYM sınavında başarı sıralaması) karşılaman gerekir.

Yan Dal

İki farklı programda okumak istiyorsan, ama bunlardan biri daha öncelikli ise, o zaman yan dal yapabilirsin.

– Lisans öğrencisiysen ilgi duyduğun başka bir lisans programıyla; önlisans programı öğrencisiysen başka bir önlisans programıyla yan dal yapabilirsin.

– Yan dal öğrenimine en erken üçüncü, en geç altıncı yarıyılın başında başvurabilirsin.

– Başvurduğun yarıyıla kadar olan ders ve kredi yükünü başarıyla tamamlamış olmalısın.

– Yan dala başvurabilmen için not ortalaman 4.00 üzerinden en az 2.60 olmalı.

Kampüsler

Santralistanbul Kampüsü
Haliç’in kıyısında, 118 dönüm yeşil alanda kurulu; kentin her bölgesinden rahatlıkla ulaşılabilen; kültür, sanat ve eğitimin iç içe olduğu; Türkiye’nin ilk elektrik santrali binalarının dönüştürülerek eğitime açıldığı ve bugünkü haliyle Enerji Müzesi’ni bünyesinde barındıran bir kampüs.  Ayrıca, santralistanbul Kampüsü’ne 4 dakikalık mesafede, yaklaşık 3.000 öğrenci kapasiteli, toplamda 5.000 m 2 ’nin üzerinde alana sahip santralistanbul-Ek Bina da bulunmaktadır.

Kuştepe Kampüsü
İstanbul’un merkezinde, Mecidiyeköy ve Şişli’ye 5 dakikalık mesafede, iş dünyasına çok yakın bir kampüs. 


Dolapdere Kampüsü
Etkinliklerin, eğlencenin, şehir hayatının merkezi Taksim’e 10 dakikalık mesafede, 2002 yılı “Yapı ve Yaşam Çevresi” ödülü sahibi bir kampüs. 


Yurtlar
Konforist Kız Yurdu
Konforist Edu Suites 237 yatak kapasitesine sahiptir. Tek, iki, üç, dört kişilik odaların yanı sıra engelli odaları ve VIP odaları ile toplam 125 oda bulunmaktadır. Her odada; çalışma ünitesi, dolap ünitesi, mutfak ünitesi, buzdolabı, dahili telefon sistemi, LCD TV, duş ve tuvalet vardır. Konforist’te ayrıca; ortak kullanıma açık etüt odası, bilgisayar odası, copy center, sauna, Türk hamamı, kapalı yüzme havuzu, jakuzi, fitness center, restaurant, teras kafe, kafeterya, hobi mutfağı, mini market, cep sineması, playstation odası, kuaför, revir, bavul odası, çamaşırhane ve ütü odası, kapalı otopark, 24 saat güvenlik ve akıllı kart sistemi, 24 saat sıcak su, ısıtma ve soğutma sistemi ile internet hizmeti bulunmaktadır.

Konforist Erkek Yurdu
Konforist erkek yurdu 236 yatak kapasitesine sahiptir. Tek, iki, üç, dört kişilik odaların yanı sıra VIP ve suit odaları ile toplam 112 oda bulunmaktadır. Her odada; çalışma ünitesi, dolap ünitesi, mutfak ünitesi, buzdolabı, dahili telefon sistemi, uydu bağlantılı TV, duş ve tuvalet vardır. Konforist’te ayrıca; ortak kullanımlı etüd odası, bilgisayar odası, copy center, sauna, fitness, masaj odası, restaurant-cafe, hobi mutfağı, mini market, cep sineması, playstation odası, ping pong odası, revir, çamaşırhane ve ütü odası, 24 saat güvenlik ve parmak izli geçiş sistemi, 24 saat sıcak su, ısıtma ve soğutma sistemi ile internet hizmeti
ve ücretsiz temizlik hizmeti verilmektedir.

Stüdyo Santral Kız Yurdu
Stüdyo Santral Kız Yurdu 300 yatak kapasitesine sahiptir. Odalarda çalışma ünitesi, elbise dolabı, kilitli kasa, buzdolabı, dahili telefon sistemi, duş ve tuvalet bulunmaktadır. Ayrıca, engelli odası, kafeler ve restoranlar , televizyonlu lounge alanları, çalışma odaları, kütüphane, hobi odası, kat bahçeleri, mini market, playstation odası, revir, bavul odası, kiralanabilir depo, çamaşırhane-ütü odası, otopark bulunmakta; 24 saat güvenlik, akıllı bina sistemi, 24 saat resepsiyon, premium internet, ısıtma, soğutma ve
ücretsiz sabah kahvaltısı, akşam yemeği ve temizlik hizmeti verilmektedir.


Santral Kız Yurdu
Santral Kız Yurdu 244 yatak kapasitelidir. Tek, iki, üç, dört, beş ve altı kişilik odalar bulunmaktadır. Odalarda çalışma masası, giysi dolabı, buzdolabı, telefon, LCD TV, duş ve tuvalet vardır. Ayrıca ortak kullanıma açık bir etüt odası, bilgisayar odası, sauna, solaryum, kafeterya, sinema odası, bavul odası ve çamaşırhane bulunmakta; 24 saat güvenlik ve internet hizmeti sağlanmaktadır.


Şişli Bilgi Kız Öğrenci Yurdu
Şişli Bilgi Kız Öğrenci Yurdu 180 yatak kapasitelidir. Yurtta tek, iki, üç, dört, beş ve altı kişilik odalar bulunmaktadır. Odaların içinde LCD TV, buzdolabı, telefon, giysi dolabı, çalışma masası vardır. Ayrıca öğrencilerin ortak kullanımına açık etüt, yemekhane, spor salonu, çamaşırhane, bavul odası bulunmaktadır. Odalar banyolu, banyolu mutfaklı ve banyo ve tuvaleti dışında odalar olarak sınıflandırılmıştır.


Kağıthane Bilgi Kız Öğrenci Yurdu
Kağıthane Bilgi Kız Öğrenci Yurdu 100 yatak kapasitelidir.Yurtta tek, iki, üç, dört ve altı kişilik odalar bulunmaktadır. Odaların içinde LCD TV, buzdolabı, telefon, giysi dolabı, çalışma masası vardır. Ayrıca öğrencilerin ortak kullanımına açık etüt, yemekhane, spor salonu, çamaşırhane, bavul odası bulunmaktadır. Tuvalet ve banyo ile mutfak odaların içindedir.


Gayrettepe Bilgi Kız Yurdu
Gayrettepe Bilgi Kız Öğrenci Yurdu, 100 yatak kapasitelidir. Yurtta tek, iki, üç ve dört kişilik odalar bulunmaktadır. Odaların içinde LCD TV, buzdolabı, telefon, giysi dolabı, çalışma masası vardır. Ayrıca öğrencilerin ortak kullanımına açık etüt, yemekhane, spor salonu, çamaşırhane, bavul odası bulunmaktadır. Bütün odaların tuvalet ve banyosu içindedir.

Bilgi Erkek Öğrenci Yurdu
Bilgi Erkek Öğrenci Yurdu aynı mevkide üç ayrı binadan oluşmaktadır ve 150 yatak kapasitelidir.Yurtta tek, iki, üç, dört ve altı kişilik odalar bulunmaktadır. Odaların içinde LCD TV, buzdolabı, telefon, giysi dolabı, çalışma masası vardır. Ayrıca öğrencilerin ortak kullanımına açık etüt, yemekhane, spor salonu, çamaşırhane, bavul odası bulunmaktadır. Oda tipleri tuvalet ve banyosu içinde olanlar ile tuvalet ve banyosu dışında olanlar diye sınıflandırılmaktadır.


Evİstanbul Kız Öğrenci Yurdu
Evİstanbul Kız Öğrenci Yurdu 50 yatak kapasitelidir. Tek, iki ve üç kişilik odaları bulunmaktadır. Odalar da çalışma masası, elbise dolabı, mini buzdolabı, televizyon, lavabo ve tuvalet vardır. Ayrıca ortak kullanıma açık fitness salonu, etüd odası, çamaşırhane, sinema salonu, valiz odası, yemekhane, teras, kantin, bulunmakta; 24 saat güvenlik ve akıllı kart sistemi, internet ayrıca ısıtma ve soğutma, jeneratör, yangın sistemi, su deposu ile hizmet vermektedir.

Republika Academic Aparts Ortaköy
Republika Academic Aparts Ortaköy 629 yatak kapasitesine sahiptir. Tek, iki, üç kişilik odalarla birlikte engelli odalar da bulunmaktadır. Odalarda çalışma ünitesi, elbise dolabı, kilitli kasa, mutfak tezgahı, buzdolabı, dahili telefon sistemi, LCD TV (bazı odalarda), duş ve tuvalet vardır. Republika Academic Aparts Ortaköy’de ayrıca; ortak kullanıma açık mutfak, televizyonlu lounge alanları, çalışma odası, kütüphane, hobi odası, fotokopi odası, oyun odası, sinema odası, açık yüzme havuzu, fitness-spor salonu, sabah-öğle-akşam açık büfe yemek hizmeti, teras kafe, kuaför, mini market, playstation odası, revir, bavul odası, depo imkanı, çamaşırhane-ütü odası, kapalı otopark, 24 saat güvenlik-akıllı kart sistemi, 24 saat
resepsiyon, ücretsiz internet, ücretsiz temizlik, ücretsiz İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne ve merkezi semtlere (Taksim, Beşiktaş, Kabataş gibi) shuttle hizmeti bulunmaktadır.

Uluslararası Olanaklar

Dünyanın bir parçası olduğunun bilinciyle var olmak, BİLGİ’nin kuruluş hikâyesinde dahi var. London School of Economics ile işbirlikleriyle öğretim hayatına başlayan BİLGİ’de pek çok uluslararası imkân mevcut.

BİLGİ’nin 40’ın üzerinde ülkede 250’yi aşkın önde gelen üniversiteyle öğrenci değişimleri, ortak programlar ve dönemsel proje işbirlikleri sayesinde dünyaya açılarak yepyeni deneyimler edinebilir, yeni bir dili ve farklı kültürleri yaşayarak öğrenebilirsin. Dünyanın pek çok yerindeki üniversitelerde lisans, yüksek lisans, dil, yaz okulu ve kısa dönem sertifika programlarına katılabilir veya değişim öğrencisi olabilirsin.

BİLGİ, 33 farklı ülkede 250’den fazla Erasmus+ değişim anlaşmasıyla Türkiye’nin en kapsamlı Erasmus programlarından birini yürütüyor. İkili değişim programları kapsamında ABD, Rusya, Kanada, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi ülkelerle işbirliklerinin yanı sıra, İsviçre Hareketliliği kapsamında da öğrenci değişim imkanlarına sahip. Bu programlar sayesinde öğrenciler, bir veya iki dönem yurtdışında okuma imkânı elde edebiliyor.

Bunun yanı sıra, Erasmus+ staj hareketliği program ile öğrenciler öğrenim süresi içerisinde ve mezun olduktan sonraki 12 ay içerisinde Erasmus staj faaliyeti seçkin kurum ve kuruluşlarda stajlarını tamamlayabilirler.

BİLGİ alanlarında tüm dünyada adını duyurmuş üniversitelerle özel programlar yürütüyor. İngiltere’de University of London’a bağlı olan London School of Economics ile yürüttüğü Üstün Başarı Programları ve İtalya’da Nuova Accademia di Belle Arti Milano (NABA) ile işbirlikleri sayesinde öğrenciler ilgili programlarda BİLGİ diplomasının yanı sıra bu üniversitelerden de diplomayla mezun olabiliyor. BİLGİ’de İngilizce Hazırlık sınıfı öğrencisi olduğunda Amerika ve Kanada'da dil öğrenme imkanından yararlanabilirsin. ABD’nin ABD’nin 11 eyaletindeki 17 üniversitede ve Kanada’nın Ontario eyaletindeki 3 üniversitede İngilizce Hazırlık Programı’nın tamamını veya bir bölümünü okumak mümkün.

Ayrıca BİLGİ, Türkiye’de en fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan ilk 5 üniversiteden biri. Yaklaşık 100 ülkeden 2.000 öğrenci ile birlikte, kampüste dahi dünyayı bulmak mümkün. Her yıl düzenlenen 1.000’i aşkın etkinlikte kampüslerinde dünyaca ünlü isimleri ağırlıyor ve yurtdışı bağlantılarıyla projeler ve atölyeler gerçekleştiriliyor. Bu sayede BİLGİ’de farklı bir ülkeye gitmesen bile uluslararası bir öğrencilik yaşamını deneyimleyebilirsin.