Sevgili Unipathli,

Vehbi Koç’a göre bu üniversitenin vizyonu ve kuruluş amacı “Koç Üniversitesi’nin amacı, sıradan olmayan gençlerin iyi yetiştirilmelerini sağlamaktır. Onların yeterli sayıda olmaları ve hak ettikleri liderlik noktalarına gelmeleri sonucu, ülkemizin geleceği güvence altına alınmış olacaktır… Ne kadar çok kaliteli insan yetiştirebilirsek, memlekete o nispette hizmet etmiş olacağız…”

 

Tarihçesi ise şöyle; 1993 yılında İstanbul’da kurulan Koç Üniversitesi, kar amacı gütmeyen bir vakıf üniversitesidir. Koç Üniversitesi bir Mükemmeliyet Merkezi olma misyonuyla, üstün yetenekli gençler ile değerli öğretim görevlilerini biraraya getirerek; bilime evrensel düzeyde katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Koç Üniversitesi’nin mezunları en üst düzeyde ahlaki değerlerle donatılmış olup; toplumsal sorumluluk taşıyan ve demokrasinin değerlerine sahip çıkan bireylerdir.

 

Fakülteler içerisindeki linklerden güncel bilgilere ulaşabilir sitemizdeki öğrencilere sorularını yöneltebilirsin ! 

Koç Üniversitesi resmi sitesine göre burslar : 

Burslarımız karşılıksızdır ve normal öğrenim süresince devam etmektedir. Derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı burs kaybı yaşamaz.
Sen de Koç Üniversitesi’nin geniş burs imkânlarından yararlanabilirsin:

 • 2020 Kontenjanlarımızın %60’si burslu öğrencilere ayrılmıştır.
 •  
 • Bu oran %47 tam bursa eş değerdir. Başarı bursları üniversite giriş sınavı başarısına göre verilmekte olup, ayrıca destek burslarından faydalanma imkânı da mevcuttur.
 •  
 • Üniversite giriş sınav sonucuna göre Koç Üniversitesi’ne burslu olarak yerleştirilen öğrenciler için tam burs ve %50 burs imkânı sunuluyor.
 •  
 • Koç Üniversitesi’nde burslar eğitim-öğretim ücretinden çeşitli oranlarda muafiyet sağlar, karşılıksızdır ve normal eğitim-öğretim süresince devam eder. Bursa esas normal eğitim-öğretim süresi Yabancı Dil Hazırlık Programı okuyacak öğrenciler için Hazırlık Programı süresi (4 yarıyıl) artı 8 yarıyıl (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı 12 yarıyıl); Hazırlık Programı’nda okumadan birinci sınıftan başlayan öğrenciler için 8 yarıyıldır (Tıp Fakültesi için 12 yarıyıldır); çift ana dal yapan öğrenciler için burs süresi Hazırlık Programı süresi artı 10 yarıyıldır (Tıp Fakültesi için Hazırlık Programı süresi artı 14 yarıyıldır).
 •  
 • Üniversitenin düzenlemeleri dahilinde öğrenimlerine ve derslerine devam eden öğrenciler akademik başarısızlıktan dolayı yukarıda belirtilen sürenin dolmasından önce burs kaybı yaşamazlar.
 •  
 • Koç Üniversitesi programlarına burslu olarak yerleştirilen öğrenciler Üniversitenin başka bir programına yatay geçiş yaptıklarında burs hakları devam edebilir. Felsefe, Tarih, Arkeoloji ve Sanat Tarihi, İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat, Matematik, Fizik, Kimya ve Hemşirelik bölümlerine yerleşen tam burslu öğrenciler başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri halinde bursluluk haklarını kaybederler. Diğer bölümlere yerleşen öğrencilerin başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri durumunda bursluluk haklarının devamı geçiş yapmak istedikleri bölümün bağlı olduğu fakültenin değerlendirmesine ve onayına tabidir.  Uluslararası Bakalorya (IB), Fransız Bakaloryası, Matura ve ABITUR Diploması ile yatay geçiş yapacak öğrenciler de bu uygulamaya dahildir. Diğer bölümlere yerleşen tam burslu öğrencilerin başka bir bölüme kurum içi yatay geçiş ile geçmeleri durumunda bursluluk haklarının devamı geçiş yapmak istedikleri bölümün bağlı olduğu fakültenin değerlendirmesine ve onayına tabidir.

Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı (KU DEB)

2020- 2021 eğitim yılı itibariyle öğrencilerimize üniversite sınavı ile belirlenen öğretim ücreti muafiyetine ek olarak sağlanan yurt, eğitim ve kitap desteklerinin dağıtılması ihtiyaç temelli olarak yeniden şekillendirilmiştir.
2020- 2021 eğitim yılında, Yükseköğretim Kurumları sınavı (YKS) ile öğrencilerin yerleşebileceği iki temel burstan (Tam Burs ve % 50 Burs ) biri olan % 100 Tam Burs, eğitim ve öğretim ücretinden muafiyeti ifade eder. Buna göre Üniversitemize % 100 Tam Burs ile yerleşen öğrencilerimiz Koç Üniversitesi Destek Bursu Programı(KUDEB) kapsamında verilen ihtiyaç burslarından bir ve/veya birkaçını alma hakkına sahip olabileceklerdir.

KUDEB Programı’na başvuru için öğrencilerden istenen tüm belgeler gizli tutulacaktır ve yalnızca KUDEB Programı değerlendirmesinde kullanılacaktır.

 

Başarı Bursları

%100 Burs (Tam Burs)

Koç Üniversitesi’nin Tam Burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinden muafiyet sağlar. Tam Burslu programlara yerleştirilen öğrencilere yurtlarda ücret ödemeden kalma olanağı, aylık masraflara katkı ve ders kitabı giderlerine katkı ihtiyaca bağlı olarak ve Üniversitenin düzenlemeleri dahilinde devam etmek üzere sağlanabilir. İhtiyaç dâhilinde yapılacak başvurular tercih döneminden başlayarak değerlendirilir. (KUDEB Programı’nı inceleyiniz.)

%50 Burs (Destek Bursu)

Koç Üniversitesi’nin %50 Burslu programına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs eğitim-öğretim ücretinin yarısını kapsar.

Şehit Çocukları Bursu

YKS sonucunda Koç Üniversitesi’nin burssuz ve %50 burslu programlarından birine girme hakkı kazanan ve daha önceki yıllarda Türkiye’de bir lisans programına yerleştirilmemiş olan şehit çocukları Tam Burslu olarak kabul edilir.

Diğer burs imkanları için KUDEB’e başvurabilirsiniz.

Öğrenci Dekanlığı Çalışan Öğrenci Programı

Koç Üniversitesi öğrencilerine, üniversitenin çeşitli bölümlerinde yarı zamanlı çalışarak deneyim ve gelir elde etme imkânı da sunar.

Kitap Bursu

KUDEB bursu kapsamında da kitap bursu verilmektedir.

Sporcu Bursu

Üniversitelerarası resmi müsabakası düzenlenen bir spor dalında, aşağıda yer alan kriterlere bağlı olarak başarılı olan öğrencilere eğitim ücretinden %50’ye kadar muafiyet sağlayan sporcu bursu verilebilmektedir.

Sporcu Bursu değerlendirme kriterleri: – Aday öğrencinin Koç Üniversitesi’nin herhangi bir bölümünü başarı burslu veya burssuz kazanmak için yeterli puana sahip olması – Aday öğrencinin Spor branşlarında A milli, genç milli takım veya kulüp düzeyinde A takım ve genç takımda aktif olarak oynaması veya kısa süreli ara vermiş olması – Aday öğrencinin her seviyedeki milli ve kulüp müsabakalarının sonuçları, maç videoları, kişisel referansları – Aday öğrencinin herhangi bir sakatlığının bulunmadığının kendisi ve ailesi tarafından taahüt edilmesi – Aday öğrencinin üniversitemizi başarı burslu kazanması halinde alabileceği spor bursu da başarı bursu ile birleştirilir – Burs oranı, öğrencinin yukarıda belirtilen şartların ne kadarını karşıladığı; sporcunun öğrenci dekanı, spor koordinatörlerimiz ile yapacağı görüşme sonrası yapılacak değerlendirme ve rektörün onayı ile değişmektedir. – Aday öğrencilerle ilgili burs verilecek sporcu sayısı ve spor dalları okul yönetimi tarafından ihtiyaca göre her yıl yeniden belirlenmektedir.

Sporcu bursu ile ilgili tüm sorularınız için 9.00-18.00 saatleri arasında 0212 338 3772 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Lisans Eğitim Ücreti

Koç Üniversitesi’nde eğitim-öğretim ücrete tabidir. 2020-2021 ders yılında yerleştirilen öğrenciler için eğitim-öğretim ücreti Tıp Fakültesi dışındaki programlar için KDV dâhil 110.000 TL’dir; Tıp Fakültesi için KDV dâhil 151.250 TL’dir, Yabancı Dil Hazırlık Programı ücreti tüm bölümler için KDV dâhil 110.000 TL’dir. Eğitim-öğretim, yurt ücretleri ve burslar her yıl Mütevelli Heyeti tarafından, maliyet artışları ile o yılın Üniversite bütçesi göz önünde tutularak saptanır.

2020-2021 Eğitim Yılı ücretinin, eğitimin, yetkili kamu kurumlarınca COVID-19 sebebiyle alınacak kararlar çerçevesinde, kısmen veya tamamen uzaktan verilmesinin gerekebileceği ve salgına karşı alınacak tedbirler sebebiyle kampüsteki hizmetlerin sınırlı olarak sunulabileceği göz önüne alınarak, yeni girişli öğrenciler bakımından 110.000,00 TL, 2019 ve öncesi girişli öğrenciler bakımından 106.000,00 TL olarak belirlenmesine; 2018 ve öncesi girişli öğrenciler bakımından ise 2019 girişlilerle aynı oranda artış uygulanmasına, 2020-2021 Eğitim Yılı kontenjanın 1.231 öğrenci ve efektif olarak 819.5 tam ücret ödeyen öğrenci şeklinde düzenlenmesine karar verilmiştir.

Yıllık öğrenim ücreti Güz ve Bahar yarıyıllarındaki dersleri kapsar ve ücretlerin yarısı Güz Yarıyılı başında, geri kalanı Bahar Yarıyılı başında ödenir.

Lisans eğitim ücreti yemek, yurt, kitap ve ulaşım giderlerini kapsamaz.

 

Not: Daha güncel bilgiler için lütfen bu sayfayı kontrol ediniz: https://adaylar.ku.edu.tr/aday-ogrencilerimiz/burslar-ve-egitim-ucretleri/

Değerli Koç Üniversitesi adayı araştırmalara katılmak, yeni şeyler keşfetmek seni heyecanlandırır mı?

Koç Üniversitesi’nin araştırma programlarının amacı evrensel bilime nitelikli ve özgün katkılarda bulunmak, Türkiye’nin entelektüel, teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimini yararlı bir şekilde etkilemektir.

Günümüzde teknolojik ve ekonomik etkisi yüksek araştırmaların disiplinler arası araştırmalar olduğu gerçeğini temel alan araştırmacılarımız, bir yandan kendi bağımsız araştırmalarını sürdürürken, diğer yandan da disiplinlerarası işbirliğine önem vererek diğer alanlardaki araştırmacılarla takım olarak çalışıyorlar.

Koç Üniversitesi her alanda yetkin ve dünya çapında kadrosu ve alt yapısı ile disiplinler arası çalışma yapılacak ideal bir merkez konumundadır.

Lisans ve lisansüstü öğrenciler ilgi duydukları özel alanlarda öğretim üyeleriyle araştırma projelerinde çalışabiliyor, araştırma yeteneği yüksek ve yaratıcı bireyler olarak yetiştiriliyor. Bunlara ek olarak, araştırma çıktılarının ticarileştirilebilmesi için öğrencilerimize ve araştırmacılarımıza fikri haklar, patentleme, lisanlama ve şirket kurma gibi konularda bilgi ve maddi destek sağlanarak ülkemize ve   insanlığa yararlı bireyler olmaları konusunda farkındalıkları artırılıyor.

Koç Üniversitesi, belirli alanlarda bilimsel ve uygulamalı çalışmalar yapmak, politikalar önermek ve akademik birikimi, sosyal, ekonomik ve hukuki alanlarda topluma aktarmak amacıyla çeşitli merkez ve forumlar kurmuştur.Güncel araştırmalar için bu linke tıklayabilirsin : https://adaylar.ku.edu.tr/arastirma/bir-arastirma-universitesi/

Koçta araştırmalar ve Kütüphaneler ise : 

 

Suna Kıraç Kütüphanesi

Suna Kıraç Kütüphanesi, Koç Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personelinin eğitim ve araştırma gereksinimlerine cevap veren çağdaş ve zengin bir kütüphanedir.

7/24 Açık Kütüphane

7.300 m2’lik bir alanda 750 kişilik oturma kapasitesi sunan Suna Kıraç Kütüphanesi akademik yıl boyunca 7 gün 24 saat hizmet sunuyor. Binada tamamı internete bağlı 60 bilgisayar terminalinden ve kampüsteki bütün bilgisayarlardan kütüphane kaynaklarına anında erişiliyor; kütüphane binası içinde kablosuz internet erişimi de sunuluyor. Tatil dönemlerinde ise 1 adet çalışma salonu sürekli açık tutulmaktadır.

Grup Çalışma Odaları

Kütüphane’de altı kişi kapasiteli 15 adet grup çalışma odası var. Bu odalar öğrenci grupları tarafından 2 saatliğine rezerve edilip kullanılabiliyor.

Koleksiyon

Suna Kıraç Kütüphanesi, Koç Üniversitesi’nde sunulan eğitim programlarına (Sanat ve İnsani Bilimler, İşletme, Ekonomi, Fen ve Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Tıp, Hukuk, Uluslararası İlişkiler, vb) paralel olarak geliştirilen zengin ve güncel bir koleksiyonu barındırıyor. Kütüphane, satın alma ve bağış yoluyla kazandırılan eserler ağırlıklı olarak İngilizce kaynaklardan oluşuyor.

 • Kütüphane’de Türkçe, Fransızca, Almanca, İtalyanca, Rusça ve İspanyolca yayınlar da mevcut.
 • Kitap sayısı ise 210.000’i geçiyor.
 • Kaynakların büyük çoğunluğu okuma salonlarında açık raf sistemiyle kullanıma hazır bulunduruluyor.
 • Hazırlık sınıflarındaki öğrencilerin eğitimleri, yabancı dil programları göz önünde bulundurularak kaynak ve teknik donanım ile destekleniyor.

Süreli Yayınlar

Kullanıcılar abone olunan tüm güncel basılı dergilere ve günlük gazetelere Kütüphane içinde özel olarak bu tür materyallere ayrılmış bir alanda erişebiliyor. Dergilerin eski sayıları ciltlenerek ilgili oldukları konu alanında kitaplarla birlikte yerleştirilerek ödünç veriliyor.

Nadir Eserler Odası

Osmanlıca, Arapça, Farsça dillerinde yazılmış ve yayımlanmış yazma ve nadir eserlerden oluşan özel bir koleksiyon da Kütüphane’de yer alıyor. Bu kitaplar özel sıcaklık, nem ve yangın sistemine sahip Nesteren ve Fuat Bayramoğlu Nadir Eserler Odası’nda tutuluyor ve özel şartlar altında kullandırılıyor. Koleksiyondaki el yazmaları sayısallaştırılarak hem korumaya alınıyor, hem de Dijital Koleksiyonlar platformundan erişime açılıyor.

Elektronik Kaynaklar

146.000 elektronik kitaba ve 45.000 elektronik dergiye kampüsten, yurt odasından ya da evden erişmek mümkün.

Bilgi Okuryazarlığı Programı

Tüm öğrencilerin bilgiyi ve bilgi kaynaklarını etkin bir şekilde kullanabilmelerine yönelik beceriler geliştirmelerine imkân tanımak üzere, mevcut kaynakların tanıtımına ve kullanımına yönelik her biri kendi alanında uzman, profesyonel kütüphaneciler tarafından bilgi okuryazarlığı eğitimleri verilmektedir. Kullanıcıların çalışmalarına ve araştırmalarına en etkin biçimde yardımcı olacak şekilde ödünç verme, referans, rezerve gibi hizmetler profesyonel bir kadro tarafından sunuluyor ve yeni teknolojik gelişmeler ışığında sürekli geliştiriliyor.

Şube Kütüphaneleri

Kütüphane’nin Rumelifeneri Kampüsü’nde yer alan merkez binası dışında,Topkapı Kampüsü’ndeki Hemşirelik Fakültesi’nde, Beyoğlu’nda bulunan Anadolu Medeniyetleri Araştırma Merkezi’nde ve Ankara’da Vehbi Koç ve Ankara Araştırmaları Merkezi’nde birer şube kütüphanesi bulunuyor. Her üç şube kütüphanesinde de verilen eğitim ve yapılan araştırma konularını destekleyen koleksiyonlar mevcut.

Gönüllülük projelerinden ders dışı eğitim – eğlence aktivitelerine kadar çeşitli alanlarda faaliyet gösteren öğrenci kulüplerimizin yanı sıra spor takımları ve kültürel-sanatsal organizasyonlarla öğrencilerimizin hayatında güzel izler bırakmayı hedefliyoruz.

Koç Üniversitesi, öğrenci kulüpleri ile sosyal alanda da kendilerini geliştirmeleri için öğrencilerine olanaklar sağlıyor. Koç Üniversitesi’nde öğrenciler 80’ten fazla öğrenci kulübünden dilediğini seçebilir; birebir sorumluluk alabilirler. Koç Üniversitesi’nde Edebiyat Kulübü’nden Borsa Kulübü’ne; Münazara Kulübü’nden Pazarlama Kulübü’ne; Dans Kulübü’nden Tiyatro Kulübü’ne; Bilişim Kulübü’nden Hukuk Kulübü’ne kadar her türlü ilgi alanı için öğrenci kulübü bulunuyor.

Öğrenci kulüpleri düzenli olarak ekonomi, psikoloji, pazarlama, işletme, uluslararası ilişkiler, tarih, sosyoloji gibi çeşitli alanlarda konferans ve söyleşiler organize ediyor. Dil kulüpleri (Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça) üyelerine ilgili ülkelerde dil kursları düzenliyor. Ayrıca İtalyanca Kulübü her yıl ikinci yabancı dil olarak İtalyanca’yı tercih eden öğrencilerinin bir kısmını Fiat Bursu ile İtalya’ya gönderiyor.

Koç Üniversitesi’nin geleneksel sosyal faaliyetleri arasında Yeni Öğrenci Üniversiteye Uyum Günleri başta olmak üzere Üniversitelerarası Münazara Turnuvası, Sevgi Gönül Tiyatro Günleri, Oda Tiyatrosu Günleri, Müzik Festivali, Dans Festivali, MAVA Festivali, Pazarlama Kampı, Marketing Challenge etkinliği, Folklor Festivali, Müzikal Performans Gecesi, Girişimcilik Platformu, KatılSAK KonuşSAK Söyleşi ve Konserleri, Bahar Şenliği, Rehavet Panayırı, Türk Sanat ve Türk Halk Müziği Konserleri, Çocuk Şenliği ve Index – Lojistik Günleri bulunuyor.

2020 – 2021 eğitim yılı güz dönemi itibariyle Koç Üniversitesi, Rumelifeneri Kampüsü yurt binalarında 1.536 kişilik, Batı Kampüs yurt binalarında 1.153 kişilik olmak üzere toplam 2.689 kişilik yatak kapasitesine sahiptir. Rumelifeneri Kampüsündeki her yurt binası 65 – 80 yatak kapasiteli olup toplam 21 adet yurt binası bulunmaktadır. Rumelifeneri Kampüsünde çoğunlukla ortak banyolu olarak 1, 3 ve 4 kişilik ve az sayıda banyolu olarak 1, 3 ve 4 kişilik; Batı Kampüste ortak banyolu olarak 1, 3 ve 4 kişilik odalarımız mevcuttur.

 

Batı Kampüste 172 -173 yatak kapasiteli 6 adet, 116 yatak kapasiteli 1 adet olmak üzere toplam 7 adet yurt binası bulunmaktadır. Yurt binalarında 1, 3 ve 4 kişilik odalar bulunmaktadır. Yurt binalarımızda merkezi ısıtma ve kesintisiz sıcak su imkânı mevcuttur. Ana kampüs yurt binalarımızda mutfak ve çamaşırhaneler, Batı kampüs yurt binalarımızda ise çamaşırhaneler ile B binasında bulunan mutfak öğrencilerimizin kullanımına sunulmaktadır.

Yurtlarda kalmak için iki dönemlik sözleşmeler her yarıyıl başında imzalanır. Yurt ücretleri her yıl için bir defada peşin veya taksitli olarak ödenir. Kredi kartı geçerli değildir. Yurtlara kesin kayıt esnasında 400 TL yurt depozitosunun ödenmesi gerekmektedir. Yurt ücretlerine ısınma, temizlik hizmetleri, rekreasyon alanlarının kullanımı dahildir. Koç Üniversitesi 2020 – 2021 öğretim yılı iki dönemlik yurt ücretleri 13.000 TL ile 42.000 TL arasında değişmektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgileri buraya tıklayarak ya da Yurt ve Konaklama Direktörlüğünden öğrenebilirsiniz.

Değerli Koç Üniversitesi adayı araştırmalara katılmak, yeni şeyler keşfetmek seni heyecanlandırır mı?

Koç Üniversitesi’nin araştırma programlarının amacı evrensel bilime nitelikli ve özgün katkılarda bulunmak, Türkiye’nin entelektüel, teknolojik, ekonomik ve sosyal alanlardaki gelişimini yararlı bir şekilde etkilemektir.

Günümüzde teknolojik ve ekonomik etkisi yüksek araştırmaların disiplinler arası araştırmalar olduğu gerçeğini temel alan araştırmacılarımız, bir yandan kendi bağımsız araştırmalarını sürdürürken, diğer yandan da disiplinlerarası işbirliğine önem vererek diğer alanlardaki araştırmacılarla takım olarak çalışıyorlar.

Koç Üniversitesi her alanda yetkin ve dünya çapında kadrosu ve alt yapısı ile disiplinler arası çalışma yapılacak ideal bir merkez konumundadır.

Lisans ve lisansüstü öğrenciler ilgi duydukları özel alanlarda öğretim üyeleriyle araştırma projelerinde çalışabiliyor, araştırma yeteneği yüksek ve yaratıcı bireyler olarak yetiştiriliyor. Bunlara ek olarak, araştırma çıktılarının ticarileştirilebilmesi için öğrencilerimize ve araştırmacılarımıza fikri haklar, patentleme, lisanlama ve şirket kurma gibi konularda bilgi ve maddi destek sağlanarak ülkemize ve   insanlığa yararlı bireyler olmaları konusunda farkındalıkları artırılıyor.

Koç Üniversitesi, belirli alanlarda bilimsel ve uygulamalı çalışmalar yapmak, politikalar önermek ve akademik birikimi, sosyal, ekonomik ve hukuki alanlarda topluma aktarmak amacıyla çeşitli merkez ve forumlar kurmuştur.Güncel araştırmalar için bu linke tıklayabilirsin : https://adaylar.ku.edu.tr/arastirma/bir-arastirma-universitesi/

Toggle Content
Toggle Content