Sayılarla Pamukkale Üniversitesi

 -35709 lisans öğrenci 

 -108967 mezun sayısı

 -2191 akademisyen sayısı

 -1434 idari personel sayısı

 -15 fakülte

 -17 meslek yüksekokulu

 -6 enstitü

 -3 yüksekokul

 -39 araştırma merkezi 

 -3 laboratuvar ile eğitim-öğretim-araştırma faaliyetlerini sürdürmektedir. 

 – 174 ön lisans

 -137  lisans 

 -135 yüksek lisans

 -48 doktora programı ile toplamda 494 program bulunmaktadır.

 

Pamukkale Üniversitesinin temelleri; Denizli’de 1957 yılında eğitime başlayan, 1976 yılında Eğitim Enstitüsüne dönüştürülen Kız Öğretmen Okuluna, aynı zamanda 1976 yılında Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi olarak kurulan ve daha sonra 1982 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi’ne bağlanan Denizli Mühendislik Fakültesine dayanmaktadır. 

Ön Lisans Programları 

 • Acıpayam Meslek Yüksekokulu
 • Bekilli Meslek Yüksekokulu
 • Bozkurt Meslek Yüksekokulu
 • Buldan Meslek Yüksekokulu
 • Çal Meslek Yüksekokulu
 • Çameli Meslek Yüksekokulu
 • Çardak Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksekokulu
 • Çivril Atasay Kamer Meslek Yüksekokulu
 • Denizli Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 • Denizli Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Denizli Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 • Honaz Meslek Yüksekokulu
 • Kale Meslek Yüksekokulu
 • Sarayköy Meslek Yüksekokulu
 • Serinhisar Meslek Yüksekokulu
 • Tavas Meslek Yüksekokulu
 • Tavas Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

 

Lisans Programları

Okulumuzda çift ana dal ve yandal programları mevcuttur.

 

Kınıklı Yerleşkesi

Üniversitemiz ana yerleşkesi olan Kınıklı Yerleşkesinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 4150 öğrenci kapasiteli öğrenci yurtlarına sahiptir. Bu yurtlardaki odalar iki ya da dört öğrenci tarafından paylaşılır ve konaklama konusunda maddi imkânları sınırlı öğrencilere yöneliktir. Yurtta; çalışma salonları, kütüphane, oyun ve TV salonu, özel çamaşır yıkama ve ütü bölümü, kantin ve cafeler, kuaför ve çok amaçlı kapalı spor salonu, futbol sahası ve atletizm pisti bulunmaktadır. Bu yurtlar devlete ait yurtlar olup aylık ücreti 70 Avro civarındadır. Bu yurtlarda kalmak istemeyen öğrenciler ise Denizli İlinde yerleşkeye yakın özel yurtları ve apart daireleri seçebilirler. Yurtlar ve apartlar tamamıyla mobilyalı olup aylık ücreti 100 Avro ile 250 avro arasındadır.

 

Çamlık Yerleşkesi

Üniversitemiz Çamlık Yerleşkesinde öğrenim görmekte olan öğrencilerin ise Kınıklı Yerleşkesindeki Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Devlet Öğrenci Yurtlarında ve yerleşke etrafındaki özel yurtları ve apart dairelerde barınma imkanları bulunmaktadır.

 

Konuk Evi

Üniversitemiz Kınıklı Yerleşkesinde 24 yataklı konuk evi bulunmaktadır. Ayrıca, konuk evinin restaurantında 08:30 ile 23:00 saatleri arasında ızgara ve tava yemekleriyle pide çeşitleri, sıcak ve soğuk içecekler servis edilmektedir.

 

Acıpayam Yerleşkesi 

Üniversitemiz Acıpayam Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Acıpayam Belediye Başkanlığı tarafından işletilmekte olan 100 öğrenci kapasiteli kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler özel yurtlarda, apart dairelerde ve müstakil evlerde barınabilirler. 

 

Bekilli Yerleşkesi

Üniversitemiz Bekilli Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Kredi ve Yurtlar Kurumu  tarafından işletilmekte olan 214 öğrenci kapasiteli (114 kız ve 100 erkek) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler özel yurtlarda, apart dairelerde ve müstakil evlerde barınabilirler.  Barınma bedeli 70 ila 150 avro arasında değişmekte olup, bu bedele sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir.

 

Buldan Yerleşkesi

Üniversitemiz Buldan Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Kredi ve Yurtlar Kurumu  tarafından işletilmekte olan 300 öğrenci kapasiteli (150 kız ve 150 erkek) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler özel yurtlarda, apart dairelerde ve müstakil evlerde barınabilirler.  Barınma bedeli 70 ila 150 avro arasında değişmekte olup, bu bedele sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir.

 

Çal Yerleşkesi

Üniversitemiz Çal Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Çal Belediye Başkanlığı tarafından işletilmekte olan 100 öğrenci kapasiteli (50 kız ve 50 erkek) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler müstakil evlerde barınabilirler. Barınma bedeli 50 ila 100 avro arasında değişmektedir.

 

Çivril Yerleşkesi

Üniversitemiz Çivril Yerleşkesindeki öğrenciler özel yurtlarda, apart dairelerde ve müstakil evlerde barınabilirler. Barınma bedeli 100 ila 150 avro arasında değişmekte olup, bu bedele sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir.

 

Honaz Yerleşkesi

Üniversitemiz Honaz Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Kredi ve Yurtlar Kurumu  tarafından işletilmekte olan 100 öğrenci kapasiteli (50 kız ve 50 erkek) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler özel yurtlarda, apart dairelerde ve müstakil evlerde barınabilirler.  Barınma bedeli 70 ila 150 avro arasında değişmekte olup, bu bedele sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir.

 

Kale Yerleşkesi

Üniversitemiz Kale Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Kale Belediyesi tarafından işletilmekte olan 210 öğrenci kapasiteli (160 kız ve 50 erkek) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler müstakil evlerde barınabilirler.

 

Tavas Yerleşkesi 

Üniversitemiz Tavas Meslek Yüksekokulu öğrencileri için Tavas Belediyesi tarafından işletilmekte olan 200 öğrenci kapasiteli (80 kız ve 120 erkek) öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca, öğrenciler özel yurtlarda, apart dairelerde ve müstakil evlerde barınabilirler.  Barınma bedeli 70 ila 150 avro arasında değişmekte olup, bu bedele sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahildir.

BESLENME-YEMEK OLANAKLARI


Öğle yemeği hizmeti saat 11:30 ile 13:30 saatleri arasında verilmekte menüler haftalık olarak web sayfamızda yayınlanmaktadır.

 

Ayrıca, Honaz Meslek Yüksekokulu, Buldan Meslek Yüksekokulu, Bekilli Meslek Yüksekokulu, Çal Meslek Yüksekokulunda yerinde üretim yapılmak suretiyle öğle yemeği hizmeti verilmekte olup, yemek bedeli bir öğün için 65 Avro Senttir.

 

Bunun yanı sıra Üniversitemiz Yerleşke ve Okullarında öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaları için kantin-kafeteryalar mevcuttur. Ayrıca, konuk evinin restaurantında 08:30 ile 23:00 saatleri arasında ızgara ve tava yemekleriyle pide çeşitleri, sıcak ve soğuk içecekler servis edilmektedir.

 

Kınıklı Yerleşkesi ve öğrenci yurtlarında yürüme mesafesinde bulunan iki adet alışveriş merkezi mevcuttur. Bu merkezde market, mağaza, hediyelik eşya dükkanı, kitapçı, pastane, kırtasiye, berber, kafe ve lokanta, sinema bulunur.

 

Kınıklı Yerleşkesindeki yurtlarda yurtlarda kalan öğrencilere sabah kahvaltısı ve akşam yemeği hizmeti verilmektedir.

 

Ayrıca, Kınıklı yerleşkesine ve diğer okullarımıza yürüme mesafesinde akşam geç saatlere kadar hizmet veren ve çok çeşitli yemek seçenekleri sunan çok sayıda lokanta mevcuttur. Yerleşke dışındaki mekânlardan telefonla yiyecek siparişi de verilebilmektedir.
ENGELLİ ÖĞRENCİ İMKANLARI

 

Üniversitemizde engelli öğrencilerin Üniversitemize kayıtları sırasında fiziksel yardım ve kayıt yaptırma önceliği sağlanmakta,

 

Üniversitemizce engelli öğrencilerimizin idari, fiziksel, sosyal ve burs ihtiyaçlarını tespit ederek bu ihtiyaçlarının karşılanması, öğrencilerin akademik, fiziksel ve sosyal yaşamlarını engellemeyecek biçimde yaşam ortamlarının iyileştirme çalışmaları yapılmıştır. Bu bağlamda Üniversitemizdeki engelli öğrencilere yönelik olarak; Kınıklı Kampüsündeki tüm binalarımızda asansör bulunmakta, rampa ve tuvaletler engelli öğrencilere yönelik olarak dizayn edilmiş, otoparklarda engellilere uygun araç yerleri sağlanmış, kampus içi yaya yolları engellilere uygun hale getirilmiştir.

 

 

Üniversitemiz öğrenim gören öğrencilerimize Üniversitemizin çeşitli birimlerinde kısmi zamanlı olarak (part-time) çalışma imkanı sunulmaktadır.

 

Ayrıca, Öğrencilerimizden ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerimize ücretsiz öğle yemeği bursu verilmektedir.

 

Öğrencilerimizden; kendisinin veya bakmakla yükümlü bulunan anne ve babasının herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadığını belgeleyen öğrencilerimizin tedavi ve ilaç giderleri karşılanmaktadır.

Araştırma Merkezleri

 • Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Botanik Bahçesi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Deneysel Cerrahi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Deprem ve Yapı Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Eğitim ve Öğretim Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Flora ve Fauna Araştırma Geliştirme Uygulama ve Araştırma  Merkezi
 • Güç Sistemleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kadın Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kanser Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Kök Hücre Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Menderes Havzası Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Obezite ve Diyabet Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi
 • Sürekli Eğitim  Uygulama ve Araştırma Merkezi
 • Tohum Islahı ve Genetik  Uygulama ve Araştırma Merkezi

Laboratuvarlar

Üniversitemizde yürütülen Erasmus Öğrenci hareketliliği programı kapsamında, yurt dışındaki üniversitelerde öğrenim görecek öğrencilerimiz ile Üniversitemizin değişik bölüm/programlarında öğrenim görmek üzere yerleştirilen Yabancı Öğrencilere PAÜSEM (Pamukkale Üniversitesi Sürekli Eğtim Merkezi) tarafından İngilizce, Almanca, İtalyanca ve Fransızca yabancı dil eğitimleri ve Türkçe dil eğitimleri verilmektedir.

 

PAÜSEM Yabancı Dil Eğitimleri: İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, Japonca, İngilizce Akademik Okuma-Yazma-Konuşma, İngilizce Pratik Konuşma.

 

Sınavlara hazırlık Eğitimleri: ÜDS, KPDS.

Okulumuzda Ersasmus+, Farabi ve Mevlana programları ile yurtiçinde/yurtdışında okuma şansına sahip olabilirsiniz.