Merhabaa, Sakarya Üniversitesi 1992 yılında Sakarya’da kurulmuş olan bir devlet üniversitesidir.

Bölümünüzü seçtiniz, fakültenize yerleştiniz ama farklı bir bölüm istiyorsunuz. Bu durumda birçok üniversite gibi Sakarya Üniversitesi de size sene içinde belirlenen minimum ortalama karşılığında çap ve yandal imkanı sunuyor.

Üniversiteye yerleştiniz ve memnununsunuz, fakat aynı zamanda yurt dışı deneyimi de kazanmak istiyorsunuz. O zaman okulun size 2.50 not karşılığında sunduğu erasmus, Mevlâna ve Farabi yurt dışı değişim programlarından yararlanarak üniversitenizin bir veya iki dönemini yurt dışında okuyabilirsiniz.

Üniversite hakkındaki akademik bilgilerin dışında kampüs hayatı ve yaşam alanları da üniversitemizi seçmeden göz atmamız gereken başlıklardır. Sakarya Üniversitesi’nin geniş bir kampüsü vardır ve kampüs içinde ‘Kapalı Spor Salonu’, ‘Step-Aerobik Salonu’, ‘Fitness Merkezi’, ‘Tenis Kortu’, ‘Çim Futbol sahası’, ‘Basketbol Sahası’ ile ‘Kum Voleybol Sahası’, ‘koşu pisti’ ve ‘tırmanma duvarı’ bulunmaktadır.

Kampüs içinde yurt bulunmamaktadır fakat kampüs çevresinde öğrenciler için apartlar, özel ve KYK yurtları vardır.

 

Üniversiteler yalnızca aldığımız diplomalar ile sınırlı olmamalı, okurken yaptıklarımızın ve kendimizi geliştirdiğimiz alanların bizi geleceğe hazırlayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden sizlerle üniversitelerin araştırma birimlerini paylaşmak istiyorum. Buna ek olarak Sakarya Üniversitesi içinde 173 adet öğrenci kulübü bulunmaktadır. Fakat 173 kulübün hepsi aktif değildir, bu kulüpleri aktif hale getirmek bizlerin elinde değil mi?

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ

 

 

 

Üniversiteye geldiniz, koşulları incelediniz ve artık buranın bir öğrencisisiniz. Fakat asla atlamamanız gereken bir şey, buradan mezun olduktan sonra ne olacağıdır. Üniversiteler eğitim sürecinde olduğu kadar mezun olduktan sonra da size destek sağlayan veya desteğinizi bekleyen kurumlardır.

Bu doğrultuda Sakarya Üniversitesi mezunlara özel kurmuş olduğu Mezun Bilgi Sistemi (MBS) ile mezunların kendi arasında ve üniversite ile sürdürülebilir bir iletişim ağı oluşturmasını amaçlamıştır.Buna ek olarak iş olanaklarını takip etme ve hocalar ile iletişime geçme imanları da sunmaktadır.