Merhabaa, Türk Alman Üniversitesi 2013-2014 yılında İstanbul’da Almanya ile ortak kurulan bir üniversitedir.  Almanca seviyen yeterli değilse endişelenme, Almanca Hazırlık sınıfı bulunmakta. Hatta eğer en başarılı yüz öğrenci içine girebilirsen okul seni Almanya’ya yolluyor ve ücretlerini karşılıyor.

Her bölümde en az iki defa Almanya hakkı veriliyor. Bölümlerin çoğunda çift diploma hakkı var.

Her fakülte, bir Alman partner üniversite ile ortak çalışmakta ve koordinasyon birlikte sağlanmaktadır. TAÜ bünyesindeki yüksek lisans programları da yine bir Alman üniversitesi ile partnerlik ilişkisi içerisinde iki farklı enstitü tarafından düzenlenmektedir. 

Mühendislik fakültesi – Berlin Teknik Üniversitesi

 

Fen Fakültesi – Potsdam Üniversitesi

 

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi – Köln Üniversitesi

 

Hukuk Fakültesi – Berlin Hür Üniversitesi

 

Kültür ve Sosyal Bilimler Fakültesi – Heidelberg Üniversitesi

Toggle Content

Bölümünüzü seçtiniz, fakültenize yerleştiniz ama farklı bir bölüm istiyorsunuz. Bu durumda birçok üniversite gibi Türk Alman üniversitesi de sizlere çap ve yandal imkanı sunuyor. Çap imkanı için gerekli not ortalamanızın minimum 100 üzerinden 70 olması, yandal için ise 2.50 olması gerekiyor.

Üniversite hakkındaki akademik bilgilerin dışında kampüs hayatı ve yaşam alanları da üniversitemizi seçmeden göz atmamız gereken başlıklardır. Türk Alman Üniversitesi’nde Yurt imkanları henüz bulunmuyor fakat kampüs içine yurt projeleri ve ek olarak spor salonu da düşünülmekte. Fakat yurt olana kadar çevrede konaklamak şart ve okul Beykoz’da olduğu için ulaşım sıkıntılı. Ama Almanya ile çift diploma sağlayan bir okula değecek bir bedel !

Üniversiteler yalnızca aldığımız diplomalar ile sınırlı olmamalı, okurken yaptıklarımızın ve kendimizi geliştirdiğimiz alanların bizi geleceğe hazırlayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden sizlerle üniversitelerin araştırma birimlerini ve öğrenci kulüplerini sırasıyla paylaşmak istiyorum.

Araştırma Laboratuvarları Uygulama ve Araştırma Merkezi

Göç ve Uyum Uygulama ve Araştırma Merkezi

Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi

Rekabet Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi

 Öğrenci toplulukları:

 1. İşletme ve Ekonomi Kulübü
 2. TAU Tiyatro Kulübü
 3. Pro Bono Hukuk Kulübü
 4. Fotoğrafçılık ve Edebiyat
 5. Industrie 4.0 Kulübü
 6. TAÜ Gönüllüleri Kulübü
 7. Endüstri Mühendisliği Kulübü
 8. TGU-Global Connections Kulübü
 9. Erasmus Kulübü
 10. Müzik Kulübü
 11. Sinema Kulübü
 12. Medya ve İletişim Kulübü
 13. TAÜ Mühendisler Kulübü
 14. Dans Kulübü
 15. Uluslararası İlişkiler
 16. Türk-Alman Üniversitesi Kariyer
 17. Model Birleşmiş Milletler (MUN) Kulübü
 18. InformatiX-INF[X] Kulübü
 19. BioTech Kulübü
 20. Malzeme Bilimi Kulübü
 21. Ombudsmanlık Öğrenci Kulübü
 22. Fiat Justitia Kulübü
 23. TGU-Inscience Kulübü
 24. IEEE TAÜ Kulübü
 25. TAU Women In Business (TAUWIB) Kulübü
 26. İktisat ve Toplum Kulübü
 27. Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları

Üniversiteye geldiniz, koşulları incelediniz ve artık buranın bir öğrencisisiniz. Fakat asla atlamamanız gereken bir şey, buradan mezun olduktan sonra ne olacağıdır. Üniversiteler eğitim sürecinde olduğu kadar mezun olduktan sonra da size destek sağlayan veya desteğinizi bekleyen kurumlardır.

Bu doğrultuda Türk Alman Üniversitesi mezunlar ve öğrenciler için kurmuş olduğu mezunlar derneği ile mezunların öğrencilere mentorluk yapmasını ve network sağlamasını amaçlamıştır. Mezunlar arası yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan yeni bir oluşumdur.

Üniversiteye yerleştiniz ve memnununsunuz, fakat aynı zamanda yurt dışı deneyimi de kazanmak istiyorsunuz. O zaman okulun size 2.20 not karşılığında sunduğu erasmus programlarından yararlanarak üniversitenizin bir veya iki dönemini yurt dışında okuyabilirsiniz. Ayrıca Türk Alman üniversitesi Almanya ile sık sık etkileşim halinde olduğundan staj içinde gitme imkânınız bulunmaktadır. Stajı kendiniz ayarlıyorsunuz fakat bu zor olmuyor çünkü Alman şirketleri bu üniversite öğrencilerine sıcak bakıyor.