Merhabaa, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi 1982 tarihinde Van şehrinde kurulmuştur. 

 

Bölümünüzü seçtiniz, fakültenize yerleştiniz ama farklı bir bölüm istiyorsunuz. Bu durumda birçok üniversite gibi Van Yüzüncü Yıl üniversitesi de sizlere çap ve yandal imkanı sunuyor. Çap imkanı için gerekli not ortalamanızın 100 üzerinden minimum 70 olması, yandal için ise yine 100 üzerinden 70 olması gerekiyor.

Üniversiteye yerleştiniz ve memnununsunuz, fakat aynı zamanda yurt dışı deneyimi de kazanmak istiyorsunuz. O zaman okulun size sunduğu erasmus, Farabi ve Mevlana programlarından yararlanarak üniversitenizin bir veya iki dönemini yurt dışında okuyabilirsiniz.

Üniversite hakkındaki akademik bilgilerin dışında kampüs hayatı ve yaşam alanları da üniversitemizi seçmeden göz atmamız gereken başlıklardır. Van Yüzüncü Yıl üniversitesinin kampüsü Van Gölü kıyısında bulunmaktadır. Bu sebeple üniversite içinde su sporları etkin bir şekilde yapılmaktadır.

YURTLAR VE KAPASİTELERİ

Kredi Yurtlar Kurumu 800 kişilik Kız-Erkek Yurdu
Kredi Yurtlar Kurumu 144 Kişilik Erkek Yurdu
Kredi Yurtlar Kurumu 750 Kişilik Kız-Erkek Yurdu (inşaatı devam ediyor)

Üniversiteler yalnızca aldığımız diplomalar ile sınırlı olmamalı, okurken yaptıklarımızın ve kendimizi geliştirdiğimiz alanların bizi geleceğe hazırlayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden sizlerle üniversitelerin araştırma birimlerini ve öğrenci kulüplerini sırasıyla paylaşmak istiyorum.

 

VAN YUZUNCU YIL Üniversitesi Atlı Cirit Takımı
Üniversitemiz, bölgemizde faaliyet gösteren Balca Köyü Atlı Cirit Takımını, VAN YUZUNCU YIL Üniversitesi Atlı Spor Kulübü çatısı altına alarak ata sporu olan cirite sahip çıkan ilk üniversiteler arasına girmiştir. Atlı cirit takımımız katıldığı turnuvalarda elde ettikleri birinciliklerle üniversitemizin tanıtımına da katkı sağlamaktadır. 

 

Araştırma Merkezleri

 
 

Üniversiteye geldiniz, koşulları incelediniz ve artık buranın bir öğrencisisiniz. Fakat asla atlamamanız gereken bir şey, buradan mezun olduktan sonra ne olacağıdır. Üniversiteler eğitim sürecinde olduğu kadar mezun olduktan sonra da size destek sağlayan veya desteğinizi bekleyen kurumlardır.

Bu doğrultuda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi mezunlar ve öğrenciler için kurmuş olduğu mezunlar derneği ile mezunların öğrencilere mentorluk yapmasını ve network sağlamasını amaçlamıştır. Mezunlar arası yardımlaşma ve dayanışmayı esas alan bir oluşumdur.