Merhabaa, Yaşar Üniversitesi 2002 yılında İzmir’de kurulan bir vakıf üniversitesidir.

Bu üniversitede bulunan bölümlerin hepsinde kontenjan bulunmamaktadır. Kontenjan durumu seneden seneye değişmektedir. Detaylar için resmi siteyi ziyaret etmenizi öneririm. 

Hukuk Fakültesi ve Sanat ve Tasarım Fakültesi eğitim dili %30İngilizce(Zorunlu Hazırlık Eğitimi),Meslek Yüksekokulu ve Adalet Meslek Yüksekokulu eğitim dili Türkçedir.(İsteğe Bağlı Hazırlık Eğitimi) Diğer bölümler için eğitim dili %100 İngilizcedir.(Zorunlu Hazırlık Eğitimi)

FAKÜLTELER

 

Yaşar üniversitesinde gördüğünüz bölümlerin ücretlendirmesi ve burs imkanları ise aşağıdaki gibidir.

Eğitim Öğretim Bursu / İndirimi

ÖSYM tarafından burslu ve indirimli programlara yerleştirilen öğrencilere, ilgili mevzuat gereğince verilen burs ve indirimdir. Hazırlık Sınıfı dahil olmak üzere verilecek olan burs ve indirimlerde, burslu; öğrenim ücretinin tamamını, %50 indirimli; öğrenim ücretinin yarısını ve %25 indirimli öğrenim ücretinin dörtte birini kapsar. Eğitim Öğretim Bursu-İndirimi, öğrencinin mezun olana kadar azami eğitim süresi ön lisans için 4 yıl(8 dönem), lisans için 7 yıl (14 dönem) mevcut burslar kesilmeyecek. Azami süreler yükseköğretim kanununun belirlediği süredir. Bu süreler sonunda zaten ilişik kesilir. Özetle burs ve ÖSYM indirimleri, eğitim süresinde “disiplin cezası” veya “kurum içi başka programa yatay geçiş” halleri dışında kesilmeyecektir.

Akademik Başarı Bursu

Akademik Başarı Bursu için kayıtlı olduğu öğretim programında, değerlendirmenin yapıldığı akademik yılın sonunda Genel Not Ortalaması en az 3.00 olan öğrenciler değerlendirmeye alınır. Öğrencilerin değerlendirmenin yapıldığı akademik yıl (güz/bahar) içinde Üniversite Senatosu tarafından kabul edilen müfredatta belirtilen yıllık güz ve bahar AKTS toplamından az olmamak koşuluyla ders alması ve aldığı tüm derslerden başarılı olması gerekir.

Yetenek Bursu

Yetenek Bursu, Üniversite Mütevelli Heyeti onayı ile spor, sanat vb. alanlarda özel başarıların sahibi olmuş ve bu başarısını belgeleyen öğrencilere verilir. Yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü kapsayan Yetenek Bursu’nun süresi, her yıl yenilenir.

Barınma Bursu

İzmir İl sınırları dışında ikamet eden Eğitim-Öğretim Bursu kapsamında ÖSYS sınavında Dil puan türünde ilk 1000’de diğer puan türlerinde ilk 5000’de yer alarak Yaşar Üniversitesine giren ve tam burslu olarak kayıt yaptıran öğrenciler, Yaşar Üniversitesi Öğrenci Yurdundan kontenjan dahilinde ücretsiz olarak faydalanır.

Uluslararası Öğrenci Bursu

Rektörlüğün ve Mütevelli Heyetinin onayı ile uluslararası öğrencilere eğitim öğretim bursu verilmektedir. Bu burslar sınırlı sayıda olup, akademik başarısı yüksek adaylara %25, %50 veya %100 oranında verilebilmektedir.

Şehit ve Malul Gazi Bursu

Öğrenci Seçme Yerleştirme sınavı sonucunda Yaşar Üniversitesinin Burssuz programlarından birine girme hakkı kazanan şehitlerin eşleri ve çocuklarına, malul gazilere ve çocuklarına, Mütevelli Heyet tarafından tahsis edilen kontenjan dahilinde burs verilebilir.

Burslu Öğrencilerin Yurttan Yararlanması

Yaşar Üniversitesi burslarından herhangi birini kazanan öğrencilere Mütevelli Heyet kararı ile ayrıca Barınma Bursu da verilebilir. Barınma Bursu, ait olduğu eğitim yılı bitiminde sona erer. Öğrenci barınma bursuna hak kazanma koşullarını sağladığı her öğretim yılı için Mütevelli Heyet kararı ile bu bursu tekrar alabilir. Detaylı bilgi alabilmek için; https://oim.yasar.edu.tr/burslar/ adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

2019-2020 Akademik Yılında Öğrenim Ücreti

2019-2020 Akademik Yılı yeni kayıtlanacak öğrenciler için geçerlidir.

  • Hazırlık sınıfı : 42.500 TL (*)
  • Tüm fakülteler : 42.500 TL
  • Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu : 41.000 TL
  • Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü : 42.500 TL
  • Meslek Yüksekokulu : 20.000 TL

Bölümünüzü seçtiniz, fakültenize yerleştiniz ama farklı bir bölüm istiyorsunuz. Bu durumda birçok üniversite gibi Yaşar üniversitesi de sizlere çap ve yandal imkanı sunuyor. Çap imkanı için gerekli not ortalamanızın minimum 3.00 olması, yandal için ise 2.50 olması gerekiyor.

Üniversite hakkındaki akademik bilgilerin dışında kampüs hayatı ve yaşam alanları da üniversitemizi seçmeden göz atmamız gereken başlıklardır. Yaşar üniversitesinin kampüsü içinde spor tesisleri, tırmanma duvarı ve dans stüdyosu gibi olanaklar bulunmaktadır.

Kampüs içinde yurt imkanı bulunmaktadır.

2019-2020 Akademik Yılı Yurt Ücretleri

  • Depozito : 1.500 TL
  • Tek kişilik oda (konaklama + kahvaltı) : 21.250 TL
  • İki kişilik oda (konaklama + kahvaltı) : 14.000 TL
  • Üç kişilik oda (konaklama + kahvaltı) : 12.000 TL

 

Üniversiteler yalnızca aldığımız diplomalar ile sınırlı olmamalı, okurken yaptıklarımızın ve kendimizi geliştirdiğimiz alanların bizi geleceğe hazırlayacağını unutmamak gerekir. Bu yüzden sizlerle üniversitelerin araştırma birimlerini ve öğrenci kulüplerini sırasıyla paylaşmak istiyorum.

ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİ

 

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

 

Spor Takımları

Üniversiteye geldiniz, koşulları incelediniz ve artık buranın bir öğrencisisiniz. Fakat asla atlamamanız gereken bir şey, buradan mezun olduktan sonra ne olacağıdır. Üniversiteler eğitim sürecinde olduğu kadar mezun olduktan sonra da size destek sağlayan veya desteğinizi bekleyen kurumlardır.

Bu doğrultuda Yaşar Üniversitesi mezunlar için kurmuş olduğu Kariyer ve Mezunlar Derneği ile öğrencilik sürecinde ve sonrasında kariyer odaklı eğitimler vermek, planlamalar yapmak gibi etkinlikler ile öğrencileri bilgilendirmeyi amaçlamıştır. Bu etkinlikler kapsamında staj ve iş hakkında bilgiler vermek, mezun söyleyişleri, öğrenci yönlendirmeleri, kariyer günleri gibi bilgilendirici içerikler bulunmaktadır.